Napęd Warp teoretycznie działający

Profesor Gerald Cleaver i doktor Richard Obousy z Bailor University twierdzą, że podróże z prędkością większą od prędkości światła są możliwe..

1 comment Astronautyka scape kopalniawiedzy.pl 1

scape

Napęd Alcubierre'a (Warp Drive) – hipotetyczny pomysł oparty na podstawie rozwiązania równań pola Einsteina zaproponowany przez fizyka Miguela Alcubierre'a, profesora Universidad Nacional Autónoma de México, w którym to rozwiązaniu poprzez manipulacje czasoprzestrzenią statek może zostać przyspieszony do prędkości większej niż prędkość światła bez pogwałcenia zasad teorii względności.

Oryginalna koncepcja

W maju 1994 roku Alcubierre opublikował w Classical and Quantum Gravity artykuł pt. „The Warp Drive: Hyper-fast travel within general relativity”, w którym przedstawił możliwości przemieszczania się w przestrzeni szybciej niż światło[1].

Hipotetycznie można tak zakrzywiać przestrzeń, że wyimaginowany statek kosmiczny przebędzie drogę z punktu A do punktu B szybciej niż światło nie łamiąc przy tym zasad fizycznych. Alcubierre założył, że prawa fizyki nie nakładają ograniczenia na prędkość deformowania czasoprzestrzeni. Przestrzeń pomiędzy dwoma punktami może się jak guma rozszerzać, a wtedy te dwa punkty, w innym wypadku nieruchome, poruszają się względem siebie.

Statek kosmiczny pomysłu Alcubierre'a jest otoczony swego rodzaju bąblem zakrzywionej czasoprzestrzeni. Przed statkiem czasoprzestrzeń się kurczy, a za statkiem – rozszerza. W środku bąbla czasoprzestrzeń jest płaska, co znaczy, że załoga znajduje się bezpiecznie w zerowej grawitacji. Sam bąbel może się poruszać z prędkością nieograniczoną.

Fizyka napędu Alcubierre'a

Ogólna teoria względności zakłada, że każdy obiekt obdarzony masą zagina przestrzeń wokół siebie i opisuje zachowanie obiektów poruszających się w takiej zakrzywionej przestrzeni. Do stworzenia napędu Alcubierre'a konieczne jest użycie tzw. materii egzotycznej, mającej ujemną masę lub innego źródła zakrzywienia czasoprzestrzeni przeciwnego do tego, które jest wywoływane przez normalną materię.