Średniowieczny pastorał biskupi z paryskiego muzeum de Cluny

Główna część - wnętrze krzywaśni z kości słoniowej. Zazwyczaj trzymany w lewej ręce podczas procesji, czytań ewangelicznych, ślubów. W średniowieczu nie był używany w czasie mszy żałobnych, jako że biskup nie ma władzy nad zmarłymi.

6 comments HistoriaSztuki mohairberetka twimg.com 0

Brak powiązanych.
Reader

@mohairberetka: Zabłysnę wiedzą, a co tam :) Zdjęcie pokazuję kurwaturę, a nie sam pastorał. Kurwatura to właśnie zwieńczenie pastorału, najczęściej spiralne i ozdobne :)

mohairberetka

@Reader: Tak, cieszę się, że umiesz błyszczeć w tej materii i proszę częściej! Krzywaśnia to właśnie z włoska/łaciny kurwatura. Jako że na włoskich krzywkach kreślarskich koleżanka miała etykietę, cały akademik rył ze śmiechu, a ja omijam od tamtej pory te krzywe skojarzenia włoskie :)

Runcheinigal

Dodałbym jeszcze wiek. Na moje oko to wyraźny późny gotyk. Chociaż sposób przedstawienia figury, zdaje się sugerować renesans. A sposób zdobienia nawet barok.
Czy to nie kośc słoniowa?

mohairberetka

@Runcheinigal: Nie mogłam znaleźć datowania, najlepiej byłoby obejrzeć na własne oczy ;)
Wnętrze rzeżbione w kości słoniowej, pierwotnie malowane (!), tyle wiadomo.
A co mi mówi intuicja poza tym, ze to na pewno gotyk? Żabki są niezbyt rozbudowane, motyw liści bluszczu też, ale łuki wbudowane w podstawę są już bardzo bogate, o kolumienkach tamże nic nie powiem bo słabo widać. Clou sprawy to rzeźba w centrum - wydaje mi się, że to późny gotyk, figury stoją w swobodnych pozycjach a szaty dość miękko opadają. Ale też to tylko gotyk, proporcje głowy do reszty ciała postaci na to wskazują. Renesansowe głowy były mniejsze.
Czyli - dość spójny gotyk, raczej nie przerabiany, ale draśnięty zębem czasu. Przydałby się historyk sztuki, halo?!

Runcheinigal

@mohairberetka:
-"Pierwotnie malowane"- czyli na pewno gotyk (mało kto wie, ale wtedy wszystko było kolorowe i bardzo "obrazotwórcze"- wyobraź sobie katedrę czysto gotycką, pomalowaną w barwach ala Disneyland- tak wtedy było, lubowali się w jaskrawych kolorach i realistycznym, sugestywnym przedstawieniu).
-Wiedziałem że to kość słoniowa. Yesss!! ;D

Nie jestem. Niestety :/ Ale miałem jakieś tam fakultety xD
Zauważ że podstawa ma wyraźnie późniejszą oprawę, zwróć uwagę na kształt przedstawionej architektury. Ciekawy jestem co było oryginalnie pod spodem. Czy gładko, czy były jakieś kolumny, albo pilastry- to by sporo wyjaśniło. Skłaniam się do tezy że pod spodem były jakieś kolumy/pilastry- w zależności jakie, to można by już bardziej pomyśleć. Nie ma żadnego prześwietlenia tego, w sieci?
Fajne jest to że zachowali kolor tła podstawy pierwotnej wersji, jak uważam.
Szare kamienie- Skała=Piotr, pierwszy papież, głęboka pierwotna symbolika. Uważam że to dosyć w chuj naprawdę stara rzecz i przerabiana mocno- choć ten sposób i rzeźbienie liści mnie zastanawia.
Trochę tak jakby ktoś kiedyś próbował to zrobić na mocno dawne, albo mi się wydaje ale jakby podstawa była oddzielną częścią i jest mocno stara. Nie zdziwiłbym się jakby w podstawie był zawarty indywidualny relikwiarz.

Runcheinigal

Poza tym on chyba mocno przerabiany był, bo całość nie trzyma jednolitej konwencji. Nie chce mi się szukać, ale chyba mam rację @mohairberetka?