Deklaracja Polityczna Partii Libertariańskiej

Uznałem, że musi się na tej grupie pojawić deklaracja polityczna partii.

9 comments PartiaLibertarianska dotevo partialibertarianska.org 0

Brak powiązanych.
GeraltRedhammer

@dotevo Tak jak mówiłem zero konkretnych rozwiązań tylko idee.

  1. Jak ma wyglądać procedura wywłaszczenia?
  2. Skoro policja ma być zlikwidowana, to kto będzie ścigał przestępców?
  3. Skoro za niepłacenie podatków nie ma kary. To po co podatki jak nie da się ich wyegzekwować? Jakie mają być podatki?
  4. Głupota na temat sprzedaży lasów, jezior i rzek. Teraz to funkcjonuje dobrze. Lasy Państwowe są spółką, zarabiają krocie, że państwo postanowiło nałożyć na nie dodatkowe daniny. Oczywiście można to jeszcze bardziej uefektywnić tworząc mniejsze dzierżawy. Dopóki będzie do nich wolny dostęp dla każdego przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa będzie ok. Tak samo z jeziorami i rzekami, chociaż osobiście uważam, że Polski Związek Wędkarski nimi zarządzający za dużo zarabia jako monopolista i byłbym za przeprowadzeniem co kilka lat konkursu na dzierżawę.

Poziom ideologii libertariańskiej jest zbyt abstrakcyjny a nie ma praktycznych rozwiązań dlatego nie jest popularny. Typowy program partii politycznych, dużo idei, mało konkretów.

dotevo

@GeraltRedhammer:

  1. Ma jej nie być. Własność prywatna > niż społeczne dobro
  2. O ile dobrze pamiętam Libertarianie nie są za skasowanie policji, a jej przerobieniem. Ale to dłuższy temat.
  3. Są 2 grupy (a może więcej). Jedni uważają, że jedynym słusznym podatkiem jest od posiadanych nieruchomości bo w razie wojny właśnie to jest chronione. Inni (między innymi ja) uważają, że najrozsądniejszym podatkiem jest VAT.
  4. Tyle, że państwo trzyma pakiet większościowy co pomaga w kreowaniu polityki.

Owszem libertarianizm to ideologia i często w niektórych kwestiach wydaje się utopijna, ale z drugiej strony paręset lat temu brak niewolników, to że większość ludzi stać na podstawowe dobra mógło być utopią.

GeraltRedhammer

@dotevo: ad. 4 Niech trzyma, ja na tym zyskuje i państwo czyli też wszyscy. Po co ma tym zyskiwać tylko jedna osoba czyli właściciel?

dotevo

@GeraltRedhammer: Może ogólnie dla tego, że państwo nie jest od zarabiania tylko od ustanawiania prawa.

GeraltRedhammer

@dotevo:

Może ogólnie dla tego, że państwo nie jest od zarabiania tylko od ustanawiania prawa. Ma mi też dać przestrzeń życiową, a nie tylko moją prywatną działkę. Dobra przyrody są dobrami wszystkich i tylko skurwysyn może je sprzedać. Przynoszą też zyski a więc psim obowiązkiem państwa jest dbać o ich stan i dostępność dla wszystkich, bo to nic nie kosztuje.

dotevo

@GeraltRedhammer: Dla mnie dobrym porównaniem jest temat z zabytkami. Gdy państwo o nie dba to po jakimś czasie wyglądają tak: http://zabytki.blox.pl/resource/borzygniew.jpg (nie znam historii tego budynku) kontra http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Trojmiejskie-zabytki-Czy-latwo-o-dofinansowanie-n50156.html

Zresztą nawet nie wiesz ile lasów jest w prywatnych rękach. Myślę, że nikt nie zabrania tam chodzić ludziom, a firma czerpie zyski z wycinki.

GeraltRedhammer

@dotevo: Ale dlaczego porównujesz do zabytków. Porównaj do obecnej sytuacji Lasów Państwowych i zastanów się czy prywatyzacja da nam wszystkim taki sam nieograniczony dostęp do nich (ograniczony zadami bezpieczeństwa) i tak samo duże dochody (możemy założyć, że o tyle ile generują zysków są niższe nasz podatki), oraz gwarancję ochrony środowiska i przyrody.

dotevo

@GeraltRedhammer: po prostu oddzielenie państwa od prowadzenia działalności gospodarczej jest ważne. Niezależnie czy firma przynosi zyski czy nie. :-) Ale ta rozmowa chyba nie ma dalej sensu.

GeraltRedhammer

@dotevo:

po prostu oddzielenie państwa od prowadzenia działalności gospodarczej jest ważne.

Zupełnie nie jest ważne. Bo niby z jakiego powodu? Ważna jest efektywność inwestycji a nie ideologia. Państwo powinno zapewniać jak najwięcej jak najniższym kosztem. Współcześni libertarianie tego nie rozumieją, wmówili sobie, że wszystko co jest zarządzane przez państwo jest mniej efektywne niż rozdrobnione i prywatne zarządzane przez losowych ludzi o różnych celach, a to podstawowy błąd logiczny. Przede wszystkim nie wszystko i nie zawsze jak np. w konkretnym przypadku Lasów Państwowych.