Carbonite & Livedrive Unlimited Backup - jak to wygląda?

Możecie poczytać o tym jak faktycznie wygląda takie "UNLIMITED" w wykonaniu Carbonite oraz Livedrive.

9 comments CloudStorage ToshioSM strimoid.pl 0

Ta treść ma na celu sprawdzenie jak bardzo prawdziwe jest użyte słowo "UNLIMITED" w nazwie pakietu/usługi firm takich jak Carbonite i Livedrive.

CARBONITE Zaczniemy na początek od Carbonite. Firma Carbonite oferuje nam nielimitowaną powierzchnię dysku w chmurze na nasze kopie danych. Najtańsza oferta kosztuje 59$/rok. Ta opcja nie ma możliwości tworzenia kopii danych z zewnętrznych dysków oraz tworzenia kopii lustrzanej naszego dysku. Trzeba kupić za 99$/rok by mieć te opcje dostępne.

Ale czy warto? Moim zdaniem NIE. Już tłumaczę dlaczego, na stronie jest możliwość przejrzenia FAQ. Same FAQ ma taki ciekawy wpis:

No. Carbonite is online backup – not online storage. It is meant to be a backup of the files that are on your computer – not a place to store files in order to free up space on your hard drive. If you remove any file from your hard drive, we wait 30 days for you to recover it, and then we delete that file from our servers, too.

Zatem sytuacja podobna do tej w poprzedniej treści z Backblaze. Czyli po prostu nie ma żadnego UNLIMITED. Wszystko zależy od rozmiarów Twojego dysku. Padnie Ci? Format zrobisz? To już mają zaplanowane zwolnienie tego miejsca za 30 dni. W ten sposób nie grozi im zapełnienie wszystkich dysków. Masz jedyne 30 DNI na pobranie całej zawartości z tego dysku w chmurze. Inaczej Twoje dane przepadną.

Źródło: Pytanie nr. 9: http://www.carbonite.com/online-backup/personal-online-backup-faq

LIVEDRIVE Teraz przejdziemy do sprawdzenia usługi nielimitowanego backupu firmy Livedrive. Tutaj sytuacja wygląda nieco gorzej niż w przypadku Carbonite/Backblaze. Tam mieliśmy te 30dni na pobranie usuniętych danych, a tutaj jak je usuniemy, to automatycznie są usuwane. Nawet jak wgramy te dane i nie usuniemy folderu z nimi na naszym dysku, a potem odhaczymy folder z listy folderów do backupu, to dane nam znikają z dysku w chmurze. Pomimo faktu, że niczego nie usuwaliśmy na fizycznym dysku, to backup znika automatycznie pod odhaczeniu tej opcji. Po prostu jak odhaczymy folder, to program od backupu zaczyna KASOWANIE danych i nie można tego zablokować w opcjach.

Koszt tej usługi to 8$/miesięcznie albo 6$/miesięcznie po uiszczeniu wpłaty za 2 lata z góry.

Ja nie polecam absolutnie tej usługi bo jest daremna. Absolutnie nie chroni nas od utraty danych. Wystarczy, że ktoś nam przypadkowo skasuje folder i tracimy je.

Brak powiązanych.
Writer

@ToshioSM proponuję też zrobienie recenzji najpopularniejszych serwisów tego typu. GDrive, Dropbox, Ubuntu One, Wuala. Wskazanie, czy to nadaje się do synchronizacji, czy raczej backupu, czy do obydwóch itp.

akerro

@Writer: I pokazanie kruczków w umowie, które mówią, ze dane wysłane do serwisu nie mają żadnej gwarancji, że zostaną nagle usunięte bez podania powodu, albo zablokowane i odblokowane za opłatą ;)

Writer

@akerro: Dokładnie, kwestie prawne też można przeanalizować pod względem bezpieczeństwa i tego jak bardzo można danemu serwisowi zaufać.

ToshioSM

@Writer: @akerro: Oczywiście będą robione i są w planach :)

akerro

@Writer: Osobiście uważam, że nie można ufać żadnemu serwisowi w USA.

akerro

@ToshioSM: zrób opis w sidebarze, podziel te opisy na części i opisze w sidebarze w formie listy jako rozdziały.

ToshioSM

@akerro: A ja uważam, że nie można ufać USA, Rosji i Niemcom. UK też ma swoje grzeszki. Opis zrobię, obecnie zajęty jestem czymś. Także w nocy pewnie zmodyfikuję to i ładnie podzielę.

akerro

@ToshioSM: Akurat Niemcy mają bardzo przejrzyste prawo dotyczące przechowywania danych. W UK obowiązuje key disclosure law więc nie ma sensu tam trzymać zaszyfrowanych danych nawet.

ToshioSM

@akerro: Zatem livedrive.com powinien odpuścić każdy bo jest z UK.