borysses
g/pogadachy

Ale mam bekę z blogów o dizajnie i tego całego hajpu na "płaski" dizajn i wojnę ze skeumorfizmem. Beztalencia cieszą się, że można w końcu stronę zaprojektować MS Paint i zakodować używając podstawowego html i css1 ;) Szkoda, ze przez brak zrozumienia idei minimalizmu oraz czym tak faktycznie ten cały skeumorfizm jest...


Wezmy taki przycisk na stronie. to czy jest on stylizowany na szklany guziczek czy jest tylko płaskim kawałkiem tła z napisem nie ma znaczenia bo jedno i drugie jest skeumorfizmem. Przycisk sam w sobie nim jest bo jest przeniesieniem w świat cyfrowy przedmiotu (narzedzia) ze świata rzeczywistego. Tak samo pulpit, foldery czy zakładki to skeumorfizm. W rzeczywistości cyfrowej nie potrzebujemy nadawania znanych nam z otaczającej rzeczywistości znaczeń. W końcu bez folderów i pulpitu da sie życ, wystarczy dostęp do konsoli :)


Cały świat cyfrowy reprezentowany przez systemy z GUI, strony www itd to jeden wielki skeumorfizm łącznie z tym płaskim. Tak naprawdę to tylko oswojona reprezentacja ciągu impulsów elektrycznych oznaczajacych zera i jedynki.

#
Writer

@borysses: głęboka rozkmina, w końcu wszystko jest skeumorfizmem. :D Interfejs mózg-komputer ftw!

Mimo wszystko nie podoba mi się typowy skeumorfizm, typu tego w starym iOS. :/

#
akerro

@borysses: http://www.motherfuckingwebsite.com/

#
borysses

@akerro: I to jest piekne :) Minimalistyczne i funkcjonalne, do tego responsive as fuck :D

#
borysses

@Writer: Tak długo jak design nie jest ważniejszy niż funkcja wszystko jest OK. Ale używanie błękit + dużo bieli + complemetarny akcent (opcjonalnie) i Helvetica (jak na bogato) albo Open Sans (wersja budżet) powoduje, ze wizualnie trudno odróżnić od siebie strony należące do rożnych podmiotów. Aha no i logo koniecznie skryptem w okręgu dzięki czemu jest identyczne jak miliony innych bo właśnie jest na to moda na dribble...

#
kalmanawardze

@borysses: Ej, teraz niby open sans do lamusa, obecnie roboto sadzą :D

#
borysses

@kalmanawardze: Ok, niech będzie to jakikolwiek humanist sans-serif nasladujący Helvatice albo Future dzięki czemu utrzymujemy nowoczesnego ducha modernizmu z lat 60-tych ubiegłego wieku ;)

#
Runcheinigal

@borysses: Aczkolwiek przyjazna i przystępna ludzkiej percepcji prezentacja graficzna, działania mechanizmów cyfrowych, sprzyja dobremu samopoczuciu i komfortowi przeciętnego użytkownika, o tyle zastanawia mnie w jakim kierunku zmierza obecna szkoła designu, oraz czy przyjęte powszechnie estetyczne nurty styli projektowania, oraz swoista maniera jest tak naprawdę rezultatem, pragnień i zbiorowego poczucia estetyki ogółu, czy jeno sztucznie narzucanymi konwencjami i stylistyką, będącą dzieckiem chorej, zdemoralizowanej i kalekiej formy wyrazu zwanej obecnie sztuką?

#
borysses

@Runcheinigal: Zwykłe naśladownictwo. No i nie zapominajmy o wymianie pokoleń i "powrotach" stylistyk. Flat Design jest bardzo uroczy, bo naśladuje estetykę, która częściowo była wynikiem ograniczeń technologicznych w druku w tamtej epoce.

#