cyberbiker
g/Security

Pytanie do speców od cybersec https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/nie-to-nie-ja-wydzwaniam-do-was-i-oskarzam-was-o-pedofilie/ jak bardzo realny jest to problem? Każdy debil na torze może podłączyć się co centrali i dzwonić z naszego numeru?

Niestety w momencie tworzenia pierwszych sieci telefonicznych nikt nie wpadł na pomysł, że kiedyś ktoś będzie się pod cudze numery podszywał. Centrale ufają komunikatom wysyłanym przez inne centrale, a przestępcy kupują dostęp do centrali i mogą sobie w sieć wysyłać co tylko dusza zapragnie – zatem dzwonienie z cudzego numeru jest dość prostą sztuczką, trzeba tylko zapłacić kilka dolarów.

#
Deykun

@cyberbiker:
Kiedyś mając z 13 lat udało mi się za free z internetu zadzwonić podszywając się pod numer telefonu więc to nie jest mega trudne, w Polsce chyba nielegalne, co nie zmienia faktu, że możliwe i proste, większość takich stron jednak wymaga przedpłaty.

W sumie maile też mają chujową logikę, jest nadawca, sender etc. ale używając obecnych standardów wysłać spreparowanego maila i wszystko się rozbija o współczesne filtry antyspamowe itd. które potrafią wyłapać, że wysyłający nie jest zautentykowany np. ktoś ma @gmail.com ale mail nie został wysłany przez zweryfikowany serwer gmaila, ale zabezpieczenie jest po stronie odbiorcy maila a nie nadawcy.

#
Deykun

Tu wpis na Wikipedii o numerach telefonu:
https://en.wikipedia.org/wiki/Caller_ID_spoofing

#