MoonAteTheDark
g/muzyka

Znacie jakieś fajne ciekawostki muzyczne? @hefpiot @kkb1 Wy pewnie coś będziecie kojarzyć. Bo ostatnio słyszałem taką śmieszną ciekawostkę, że większość dzisiejszych instrumentów fałszuje, bo była problemy z kwartą albo kwintą czystą, już nei pamiętam i musi być źle nastrojona, żeby koło kwintowe mogło się zamknąć. Gdyby ta kwinta/kwarta była idealna nastrojona, czysto nastrojona, to przy którejś tam gamie byłyby jakieś problemy, czy coś i dlatego, jak sobie posłuchamy śpiewu dzikich murzynków, to wydaje nam się że oni fałszują, a tak naprawdę, to nie fałszują, tylko my od urodzenia słyszymy źle nastrojone instrumenty i się do nich przyzwyczailiśmy. I że skrzypce też są idealnie nastrojone i ludzi ze słuchem absolutnym potrafią wysłyszeć fałsz przy akompaniamencie innych instrumentów. Źródła brak, bo to opowiastka znajomej. Ma ktoś takie podobne ciekawostki?

#
kkb1

@MoonAteTheDark: mogę rozszerzyć twoją ciekawostkę. Chodzi tutaj o system stroju. Obecnie ogólnie przyjęty jest strój równomiernie temperowany. Cytując za wiki:

Zanim wprowadzono system równomiernie temperowany, stosowano temperacje nierównomierne, w których stosunki częstotliwości wybranych dźwięków były liczbami wymiernymi. Dzięki temu, część interwałów brzmiała czyściej, niż reszta, tworząc wyróżnione systemy tonalne i faworyzując określone tonacje kosztem innych; brzmienie utworu poddanego transpozycji było wyraźnie inne (mniej przyjemne), niż brzmienie tego samego utworu zagranego w tonacji podstawowej dla danego instrumentu.

Temperacja równomierna znana była od dawna, lecz aż do pierwszej połowy XVIII w. uważana była za strój niedoskonały, w którym (niezgodnie z kryterium dzisiejszym) żadna z tonacji nie brzmi czysto oraz zatraca się ich indywidualność brzmieniowa. Zalety tego systemu, m.in. możliwość grania we wszystkich możliwych tonacjach, nie były uważane za istotne na tyle, by zrezygnować z systemów wcześniejszych, gdyż nie odczuwano wówczas potrzeby używania tonacji bardzo odległych

Równomierna temperacja umożliwia komponowanie nawet w tonacjach leżących na kole kwintowym daleko od tonacji podstawowej dla danego instrumentu. Dla ucha dzisiejszego człowieka, wychowywanego na braku słuchowej alternatywy, brzmienie tonacji stroju równomiernego jest czyste, jednak przez dawnych muzyków, znających wiele systemów, było ono uważane za niedoskonałe. Różnice między systemami strojenia instrumentów dawniej i dziś sprawiają, że efekty dźwiękowe charakterystyczne dla starszych systemów temperacji są trudniejsze do osiągniecia w instrumentach współczesnych i odwrotnie

#
kkb1

@MoonAteTheDark: a najlepiej obrazuje to ten filmik: porównanie obu strojów - widać, że interwały czyste w stroju naturalnym są naprawdę czyste

http://www.youtube.com/watch?v=6NlI4No3s0M

#
kkb1

@MoonAteTheDark: I że skrzypce też są idealnie nastrojone

tu chodzi raczej o to, że na skrzypcach zagrasz każdy dźwięk, muzyk nie jest ograniczony progami itd

#
MoonAteTheDark

@kkb1: no nic nowego w tej notce z wikipedii. No a apropos liczb co do stroju, to gdzieś czytałem ostatnio, że dawniej uważano liczby niewymierne za szatańskie i złe, dlatego częstotliwości dźwięków były liczbami wymiernymi.

#
kkb1

@MoonAteTheDark:

dawniej uważano liczby niewymierne za szatańskie i złe poczebne źródło

wiem, że za szatańskie uznawano trytony i unikano ich mocno

#
Runcheinigal

@MoonAteTheDark: Piszesz nt. fachowego tłumaczenia, przestrojenia instrumentów muzycznych. @andrzej_gownooki powinien więcej wiedzieć.

#
Runcheinigal

@kkb1: Bo za takie były uważane wszystkie zwierzęta których Noe nie zabrał na arkę.

#
kkb1

xD

#
HadronsCollidor

@MoonAteTheDark: Muzykę elektroniczną robi się w 3 minuty, a metalowe palcowanie przez całe miesiące

#
MoonAteTheDark

@HadronsCollidor: no, hihi, tak jest

#
szarak

@kkb1: ten film sam w sobie nadaje się na treść :>

#