Trudno to opisać w kilku zdaniach, ale spróbuję. Przede wszystkim wszystko opiera się na na zasadach handlu pomiędzy państwami-członkami Unii Europejskiej. Jeżeli kupujesz coś z innego kraju UE to - poza pewnymi wyjątkami - kupujesz to z zerową stawką VAT. Analogicznie, gdy sprzedajesz coś do innego kraju EU to faktura jest wystawiana na kwotę netto. Przestępcy zwietrzyli tutaj szansę na zarobienie sporych pieniędzy. W praktyce wygląda to następująco. Mamy pewien towar opodatkowany w Polsce stawką 23% - na przykład kawę. Tworzysz sobie trzy firmy (to jest mocne uproszczenie). Jedną na Słowacji (A), trzy w Polsce (B,C,D). Wszystkie firmy są zarejestrowane jego czynni podatnicy VAT, w tym VAT EU i rozliczają się z VAT w cyklach trzymiesięcznych (VAT-7K). Firma A, C i D są legalnie działającymi firmami. Firma B jest słupem.
Firma A (słowacka) sprzedaje firmie B (znikający podatnik, słup) 25 ton kawy za x euro + 0% VAT (nabycie wewnątrzwspólnotowe). Następnie firma B sprzedaje kawę firmie C (sprzedaż krajowa), za x euro + 23% VAT. Firma C sprzedaje kawę (sprzedaż krajowa) firmie D za x euro + marża + 23 VAT. Firma D sprzedaje kawę za x euro + marża na 0% VAT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów). I teraz:
Firma A robi y takich transakcji. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego powinna zapłacić cały VAT do państwa jednak go kradnie. I znika. Firma D ubiega się o zwrot VAT ponieważ kupiła towar ze stawką 23% i sprzedała go ze stawką 0%. Dostaje zwrot z urzędu skarbowego.
Powyższy przykład jest książkowy, w rzeczywistości karuzele są trochę bardziej skomplikowane. Ogólnie temat przynoszący niesamowite zyski.
W sumie spoko komentarz. #
@Deykun: Spoko komentarz? Dostrzegłem następujące błędy:
- tworzę sobie trzy firmy a są cztery literki A, B, C i D?
- dlaczego A powinna zapłacić cały VAT? czy nie powinna być tu literka B? (kupiła bez VAT, zaś sprzedała z VAT)?
- brak informacji komu sprzedaje D (chyba A skoro bez VAT)?
VATowiec może się połapać o co w tym tekście chodzi, osoba postronna już raczej nie :)
@Kuraito: Na właśnie, czy to jest "marża" czy "VAT marża" bo to różnica, tematu "VAT marża" nie znam zbytnio.
Jeśli sprzedaje klientom (indywidualnym) to jakim prawem bez VAT? Mi wychodzi, że sprzedaje to firmie A, na to wskazywała by również nazwa "karuzela VAT", po tej sprzedaży firma A ponownie sprzedaje ten sam towar firmie B...