akerro
g/Alkohol

wyniosłem dzisiaj od babci :)

#
Runcheinigal

@akerro: To i tak musisz dokupić gumowe kołnierze i te szklane syfonki, do bulgotania.
Jakby co to pytaj śmiało, przepisy z neta i książek gówno warte są i dobre dla lamusów- chyba że Ci zaloeży żeby jakiegoś siucha zbliżonego do sklepowego syfu uzyskać. Ja swojskie wino robię, sam już od +/- 8, 10m lat, a wcześniej zawsze pomagałem.
Uprzedzając złośliwe komentarze, nie nie robię go żeby się spijać i nie spijam się nim- po prostu szkoda go, na to ;] Poza tym jestem piwoszem. Ale nie ma to jak móc poczęstować, albo podarować, swojskie porządne winko. Jeszcze niedawno to był wstyd, ale jednak ludzie chyba znowu normalnieją, albo się snobują i ta sympatyczna tradycja znowu wraca do łask, jak zaobserwowałem.

#
akerro

@Runcheinigal: mam kołnierze, rureczki, książki z przepisami ;)
miód pitny robię teraz

#
Runcheinigal

@akerro: Miodek- moim zdaniem najszlachetniejszy trunek, oprócz piwa i koniaku oczywiście, ale łatwy do zrobienia tylko drogi. Wino to już trochę wyzwanie, bo wbrew pozorom łatwo zjebać i wymaga atencji :)

#
Runcheinigal

@akerro: Ach, dam Ci jednak jedną radę. Jak masz dostęp do niepryskanych owoców to nie myj ich, tylko od razu do butli, nie będziesz musiał używać chujowych kupnych drożdzy, wino będzie lepszy smak, moc i aromat, tylko fermentacja dłuższa jest i bardziej wymagająca.

#
akerro

@Runcheinigal:

łatwy do zrobienia tylko drogi

mam pasiekę. A wino mi się udało w tym roku ;)

#
akerro

@Runcheinigal:

chujowych kupnych drożdzy

droższe mam od babci, owoce mam swoje, mały sad.

#
Runcheinigal

@akerro: Idealnie, sam żałuję, że już nie mamy, ale po śmierci dziadka, ojciec miał uczulenie i nie chciał, a ja byłem za młody :/
Piękne czasy, płynne złoto lejące się z kraniku ręcznej wirówki na korbę, robienie ramek z dziadkiem i wtapianie w nie arkuszy wosku, a przede wszystkim tego smaku plastra miodu, ale to był nie tylko smak ale i ten klimat i aromat samego jedzenia (wiesz to żucie plastra :) ).
Piękna sprawa, bardzo Ci zazdroszczę :)
Tak z ciekawości ile rodzin?

#
Runcheinigal

@akerro: Super, lepiej nie można. Strasznie żałuję że sprzedałem działkę i wyciąłem sad w ogrodzie, ale i tak nie mam już na to czasu, a nie ma już nikogo kto by się mógł jeszcze zająć. Fajnie że Ty jeszcze chcesz i możesz :)

#
akerro

@Runcheinigal: 6

#
Runcheinigal

@akerro: Sporo. Co masz w pobliżu, dla pszczółek?

#
akerro

@Runcheinigal: nic. nawet ludzi mało. do miasta ze 3km. same pola i nic.

#
Runcheinigal

@akerro: :( No właśnie o tym pisałem (: Jaki miód robisz, rzepakowy, wielokwiat, spadziowy, lipa,.. czy po prostu co wyjdzie i dużo pożywki dajesz?
PS Czyli jakie pola, sady, drzewa itp. itd w pobliżu

#
akerro

@Runcheinigal: zielony, jasnożółty i mieszane wychodzą, albo wychodzą bardzo ciekłe albo takie krystalizujące się twarde, akurat w tym roku same zielonkawe wyszły - lipowe.

#
Runcheinigal

@akerro: Kurnia nie zdążyłem :)
PPS W sumie jak same masz pola w pobliżu i trzymasz pszczony w jednym miejscu to pewnie u was rzepak albo grykę sieją i taki miód robisz, zgadłem? ;D

#
Runcheinigal

@akerro: Przeca z lipy jest jak ze spadzi białawy o_O
I od kiedy to miód się od razu krystalizuje, coś tam mi się pamięta że to wielokwiat tak najbardziej do tego był prędki, ale nie pamiętam dlaczego

#
Runcheinigal

@akerro: Może las jest w pobliżu, to wtedy się tak dzieje.
Zielonkawy, to jakby czysta lipa albo inne "dzikie" liściaste. Dziwne dziadkowi się nigdy nie zdarzył i jeszcze takiego na żywo nie widziałem,..

#
akerro

@Runcheinigal: te miody co trzymam mają nawet z 10lat, bo przeważnie się to sprzedawało, kiedyś ludzie mieli sporo kwiatów na podwórkach albo na łąkach, teraz na podwórkach sama trawa a zamiast drzew tuje... wychodziły mocno gęste, że trzeba je łyżką skrobać, a wychodziły jakieś zielonawe o zapachu bardziej przypominającym ten lipowy, a zielony barwnik z wielu roślin może być przecież. las był ale też jakiś taki... sporo tuj i bardzo niskich drzewek, jakiś gimbus wypalał pola i lasek spłonął cały, ale to już ze 4lata temu

#
Runcheinigal

@akerro: Chmm, sam nie wiem, przecież tuje nie kwitną, praktycznie, albo czegoś nie wiem :(
Miód można przechowywać wiecznie :))
Acha i już sprawdziłem skąd mi się ten biały wziął ze wspomnień, widać dużo akacji musiało być, po chaszczach, a ja myślałem że to z lipy albo ze spadzi.
Powiem Ci dziwny klimat. To z czego one ten miód tak robią? W sumie jak napisałeś to odludnie i wszędzie gdzieś coś kwitnie i pyli, to ciężko wyczuć.

#
shzgfx

@akerro: przemysł bimbrowniczy XD

#