Warto dodać, że jakość takich wyrobów jest bardzo wysoka. Wytrzymałość mechaniczna elementów z tej maszyny sięga 95% wytrzymałości odlewów. Oznacza to, że szybkie prototypowanie z użyciem tej maszyny jest praktycznie kompletnym rozwiązaniem na gotowy produkt.
Bardzo rozwijający temat komentarz umieścił eeemil na Wykopie
Drukarka spaja włókno węglowe Poliaktydem (PLA), który jest znacznie słabszy i mniej odporny na warunki zewnętrzne od żywic normalnie stosowanych w kompozytach węglowych. Poza tym stosunek spoiwa do włókna jest nie optymalny. Dodatkowo drukarka ma tylko 3 osie przez co nie jest w stanie nadrukować odpowiedniej orientacji włókien na elementach 3d, do tego potrzeba co najmniej 5 osi. Samo spajanie włókien drukarką 3D to nie jest nowa technologia.
Przy produkcji przemysłowej stosuje się włókna wstępnie nasycone żywicą i sama produkcja nie jest droga bo polega na położeniu arkuszy włókien na formie którą następnie umieszcza się w worku próżniowym i wkłada do autoklawu. W tej technologi drogie są formy (tak samo jak do wtryskowego formowania tworzyw sztucznych) i materiał.
http://www.wykop.pl/link/1843516/drukarka-3d-ktora-moze-drukowac-wlokno-weglowe/#comment-19606882
Jak ten podkład dźwiękowy wk… irytuje :v