Brak powiązanych.
zryty_beret

Fatalne jest to zoomowanie. Z dupy kadrowanie, ostrość na koszulę gościa...

szarak

@zryty_beret: ale załapałeś o co chodzi ;)

zryty_beret

@szarak: Tak, o utlenianie metali :D Chemia na poziomie szkoły podstawowej.

Pokaż ukrytą treść BTW Zamawiamy sprzęt u Chinoli w pracy, wiem co to jest miedź i aluminium powlekane :)
szarak

@zryty_beret: To po co komentujesz takie filmy? :D

zryty_beret

@szarak: Żeby testować, czy działają komentarze, czy może druskeciątko znowu coś zepsuło :D

szarak

@zryty_beret: a jak zepsuło to... co z tego? Przecież już nie naprawia. A jak naprawia to wolniej niż sam psuje...

Jezor

@zryty_beret: pytanko do Ciebie, bo się znasz na standardach i tego typu chińszczyźnie: czy producent kabla, który nie spełnia wymagań opisanych w standardzie ale jest opisany symbolami standardu (CAT5e) nie powinien oberwać za umieszczanie tych symboli?

I w sumie gość z filmiku też może kantować, bo na przykład może mieć za bardzo obkręcone pary przewodów (o ile nie im bardziej, tym lepiej) - "Each of the four pairs in a cat 5 cable has differing precise number of twists per meter to minimize crosstalk between the pairs.".

Jezor

I jeszcze ciekawostka co do tego, czy kabel jednożyłowy jest lepszy niż wielożyłowy:

"Solid core cable is intended for permanently installed runs. It is less flexible than stranded cable and is more prone to failure if repeatedly flexed. Stranded cable is used for fly leads at patch panel and for connections from wall-ports to end devices, as it resists cracking of the conductors."

Czyli w skrócie do zastosowań domowych raczej nie, bardziej do instalacji na stałe.

zryty_beret

@Jezor: Producentem w rozumieniu przepisów na terenie UE jest firma, która to sprowadza z Chin. Czyli np. pan Kazek z bratem zakłada firmę Kazelektro sp. z o.o. i sprowadza chińszczyznę. Sprzedaje gówno jako złoto i deklaruje, że jest to złoto i teoretycznie może. Dopóki konkurencja lub konsument nie zgłosi go do PIH-u lub innego organu nadzorczo-kontrolnego, że tak naprawdę sprzedaje gówno. Wtedy oberwie, jak PIH mu wykaże, że w sposób nieuprawniony sprzedaje coś, co złotem nie jest, będzie wycofywał z rynku towar, może też zostać ukarany grzywną.

Rzeczywistość nie jest jednak taka prosta i często-gęsto wszyscy producenci (w rozumieniu przepisów) sprzedają towar, który w jakimś punkcie nie spełnia norm lub dyrektyw. Czasami podpierdalają się do PIH-u z byle powodu, brak jakiegoś oznaczenia na sprzęcie, które wymaga norma, albo też zgłaszają "podejrzenie, że towar nie spełnia RoHS" czy innej dyrektywy. Nawet jeśli to jest bzdurne, bo np. sprzęt z silnikiem indukcyjnym bez regulacji ZAWSZE spełni kompatybilność elektromagnetyczną - a mimo to zdarzają się kontrole z tego powodu.
Czasami jest tak, że producenci utrzymują status quo, bo wiedzą, że wszystkie ich sprzęty z danego przedziału cenowego mają jakiś defekt i nie podpierdalają się nawzajem, bo zaraz by wszyscy wypadli z danego sektora. No chyba że jakiemuś jednemu uda się zdobyć dominację rynkową, to wtedy... Zawsze jest tak, że jeśli któremuś zaczyna się lepiej sprzedawać, to będzie miał na głowie całą masę kontroli.

zryty_beret

@Jezor: A jeszcze są "akcje serwisowe". Np. przez zapomnienie, ktoś wprowadzi na rynek kilkadziesiąt tysięcy sztuk sprzętu bez jakiejś wymaganej przez przepisy naklejki lub oznaczenia na tabliczce znamionowej... Wtedy jest spina i "usuwanie niezgodności" w wyznaczonym przez PIH terminie. Mówi Ci coś taki znaczek: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/15/Schutzklasse_2_fett.svg/240px-Schutzklasse_2_fett.svg.png ? Pewnie nie. A jest wymagany na sprzęcie w drugiej klasie ochronności przeciwporażeniowej (sprzęty bez uziemienia). Jako producent zapomnij jednego takiego gówna, a masz przesrane :)

Jezor

@zryty_beret: no to nic tylko podpierdalać oszustów, zapamiętam sobie na przyszłość :D

zryty_beret

@Jezor: Jako konsument masz duże prawa, nawet sobie nie zdajesz sprawy jak duże. W świetle przepisów konsument może bardzo wiele, ale często nie zdaje sobie z tego w ogóle sprawy i daje sobie wciskać często kit.

Jezor

@zryty_beret: Mi nic nie mówi ten znaczek, ale pewnie każdy elektryk ten znaczek zna i wie, kiedy takiego sprzętu użyć - więc może i gówienko, ale dla bezpieczeństwa jest ważne :)

Duże prawa, tylko nikomu się nie chce zgłaszać takich rzeczy, bo każdy myśli sobie "oj to kabelek za dwie dychy, kupię drugi albo położę ten, nie będę sobie zawracał głowy".

Poza tym ciężko spamiętać te standardy i co się należy a co nie, a przeglądanie dokumentacji bo się kupiło chińszczyznę za kilka zybli dla niewielu osób jest warte zachodu.

localhost

Poza CCA trzeba jeszcze uważać na CCS (copper-clad steel).
Ale generalnie jak potrzebujesz do się podłączyć do routera neostrady i jedyne co mają w komputerowym obok, to CCS, to poniżej 50m nie robi różnicy.
Mówię to z autopsji, bo mam kompa podłączonego takim kablem. Był 3 razy tańszy od prawilnego CAT5e, oznaczony jako UTP5e, na pudełku było napisane, że to CCA.
Ale w odróżnieniu od tego kabla z filmu, mój faktycznie jest powlekany miedzią. Poszczególne kable są skręcone, kolorystyka jest prawidłowa, a po zdjęciu izolacji wygląda jak zwykły miedziany drut.

Jak nie ma oznaczeń CCA, to najlepiej wziąć nożyk i poskrobać drut, żeby zdrapać miedź i odsłonić aluminiowy rdzeń.

Urządzenia PoE (router AP) też na nim działa prawidłowo. Tylko nie wiem jak długo i czy pożaru nie było xD

duxet

@localhost: Właśnie będę musiał wymienić skretkę u siebie, tylko kompletnie nie wiem co kupić :< Jakieś porady gdzie i co najlepiej kupić? Potrzebne mi jest jakieś ~50m

localhost

@duxet: A co chcesz podłączyć do czego?

localhost

@duxet: Jak to gdzieś na stałe kładziesz, to lepiej kat.6, bo nie ma jakiejś super różnicy w cenie. Ale na kat.5e 1gigabit też powinien chodzić.

Raczej nie bierz ekranowanego (FTP) tylko UTP, bo wtedy chyba też gniazda routera/patchpanel/wtyczki powinny być przystosowane.

Kable dzielą się też przekrojem pojedynczej żyły (jednożyłowe albo wielożyłowe). Jeśli kabel chcesz zakończyć wtyczkami rj45 i nie będzie on wpuszczony w ścianę albo zamontowany gdzieś na stałe, to lepiej wziąć wielożyłowy.

Tu masz sklep z możliwością odbioru w Gda:
http://www.speckable.pl/kategoria/16/kable-i-przewody-teleinformatyczne-kategoria-5e.html
Kawałek bliżej, na Grunwaldzkiej jest jeszcze hurtownia Bowi, ale nie wiem czy sprzedają od metra i mają gorszy wybór.

Jak chcesz, to mogę Ci zaciskarkę pożyczyć ;)
Btw, czy dzisiejsza awaria strimoida była związana z tym kablem? xD