@zskk: różnica między gulaszem, a strogonowem to tylko nazwa? Czy mi się tylko wydaje, że strogonow ma więcej dodatków?
@MoonAteTheDark: wsrod kucharskich nazistow jest duże rozróznienie. Np mięso do strogonowa musi byc pokrojone w paski a nie w kostke. Ogółem dla "nas" starczy ze to prawie to samo :D
@MoonAteTheDark: Dobra, w sumie wikipedia mówi co innego, więc pewnie gadam bzdury. Ja wszystkie tego typu dania nazywam gulaszami :D
@Analfabeta: to jest tak, ze strogonow to "ubogi gulasz", w wiekszosci przypadkow z krojonego w paski mięsa z poledwicy wolowej. Chodzi o to aby czuc sam mięsny smak i wywar.
@MoonAteTheDark @zskk @Analfabeta: To o czym mówicie to nie gulasz. Strogonow też nie jest "gulaszem". Gulasz rozumiany przez większość Polaków to pörkölt. Prawdziwy gulasz to zupa.
Strogonow oraz wasz "gulasz" czyli tak naprawdę pörkölt to ragout. Ragout to też np. sos bolognese nie ma znaczenia w jaki sposób kroi się mięso.
@Volkh: (i zawolam reszte: @MoonAteTheDark @Analfabeta) no wikipedia mowi ze strogonow to jednak paski ;) http://pl.wikipedia.org/wiki/Strogonow
idac dalej http://pl.wikipedia.org/wiki/Gulasz : "Gulasz - (węg. pörkölt, , słow. perkelt) – węgierskie danie narodowe, które składa się z mięsa, cebuli i papryki. Nazwa pörkölt wywodzi się od dawnego węgierskiego słowa pergelt, co dziś oznacza przypieczony, przyrumieniony. Pörkölt podawany jest na płytkim talerzu jako drugie danie."
Co najważniejsze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zupa_gulaszowa "Należy podkreślić, że węgierskie słowo gulyás oznacza właśnie zupę gulaszową, nie zaś potrawę nazywaną gulaszem przez Polaków – tej odpowiadają raczej węgierskie pörkölt lub tokań (tokány)."
@zskk: Miałem na myśli że nie ma znaczenia jak się kroi pörkölt. Różnice między nim a strogonowem są większe niż tylko sposób krojenia.
@Volkh: I jeszcze jedno: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rago%C3%BBt - ragout jest gotowane w wywarze/bulionie - czego z gulaszem sie nie robi. nie wiem w ogole kto wpadl na pomysl aby poszerzyć znaczneie ragout. bigos czy sos bolonese nie są i nie bedą nigdy ragout.
Nasz gulasz to takie połączenie filozofii eintopf z wrzuceniem wszystkich skladnikow "na sucho" i pozwolenie im sie najpierw podsmażyc, a jak puszczą soki to poddusić (bez bulionu). Prawda taka, że nie ma rozsądnego tłumaczenia do naszego "gulaszu" i tak niech zostanie.
@zskk: Oczywiście że bolognese to ragout. Ragout może ale nie musi być gotowane w bulionie! Masz definicję z polskiej wiki ja mam definicję z "Sporządzanie i ekspedycja potraw i napojów. Technologia gastronomiczna".
Wasz gulasz to eintopf który zaczęto nazywać nieprawidłowo nazywać gulaszem a jest to ragout zwane porkoltem. Tyle w temacie.
Jest definicja na gulasz i jest definicja na każdą potrawę ustalana jest międzynarodowo przez IACP International Association of Culinary Professionals
@Volkh: do pierwszej wersji chcialem sie jeszcze dosiąść, ale później zacnie żeś udokumentowal swoje racje ;) czapki z głów!