M-soft
g/Android

Panie i Panowie. Jestem świeży w androidzie podrzućcie co warto zainstalować.

#
Writer

@M-soft: ES Eksplorator - eksplorator plików, obsługuje zasoby sieciowe, konta na kilku serwisach "cloud",

Mapy Google,

Jak korzystasz to Facebook Messenger/Google Hangouts,

Sprawdź sobie co to jest i jak działa Sleep as Android, taki inteligentny budzik albo darmowy odpowiednik Sleepbot.

#
Zauberlehrling

@M-soft: AirDroid - zarządzanie urządzeniem, plikami z komputera

Aldiko - e-booki

AppMgr III - przenoszenie na SD

ASTRO File Manager - menedżer plików

Easy Voice Recorder - dyktafon

Elixir - wszystkie czujniki, jakie masz dostępne

RealCalc - kalkulator

Reddit Sync - aplikacja do Reddita. Ale jest też parę innych (reddit is fun, BaconReader) - wypróbuj parę i znajdziesz najlepszą dla siebie.

TuneIn Radio - radio internetowe

Tweetcaster - Twitter (oglądanie F1 z tym jest znacznie przyjemniejsze, do tego jeszcze F1LT - ale tylko wtedy, jak cię interesuje)

#
lamaro

@M-soft: Pocket.

#
M-soft

@Writer: @Zauberlehrling: @lamaro:

Dzięki wielkie, zabieram się za instalowanie i obadam co z czym się je :]

#
andrzej_gownooki

@M-soft:

watchdog, task killer i kontroler zasobów telefonu

chanexplorer

@Zauberlehrling: używam i jestem przyzwyczajony do reddit synca, warto sprawdzać inne? Zbieram się do tego ale nigdy mi się nie chce

//sorry za te edycje ;3

#
Zauberlehrling

@andrzej_gownooki:

używam i jestem przyzwyczajony do reddit synca, warto sprawdzać inne?

Kiedyś używałem reddit is fun, ale nie spodobał mi się tak bardzo, jak sync. Niezłe recenzje zbiera też BaconReader. Kwestia osobistych preferencji, w Bacon nie ma żadnej opcji, która skłoniłaby mnie do zmiany.

#
zryty_beret

@M-soft: Do obsługi SMS-ów Textra, wg mnie dużo wygodniejsza od domyślnej aplikacji (w przypadku dublowania powiadomień można zamrozić domyślną aplikację).

Jako launcher: Lightning Launcher - najgenialniejszy i do tego darmowy wymysł na Androida! Z początku może się wydawać grubo ciosany i wyjątkowo toporny, ale tak naprawdę ma on przeogromne możliwości konfiguracji i personalizacji. Nawet większe niż BuzzLauncher. Serio. A do tego jest "lekki" (bardzo niezasobożerny).

Jeśli masz "nowego" (chyba wlicza się w to ICS i JB i wyżej) Androida, to polecam DashClock Widget, zarówno do wykorzystania na lockscreenie jak i na "ekranie domowym". Mnie udało się go dobrze skomponować ze wspomnianym wyżej Launcherem.

Zamiast stockowej "galerii" QuickPic, trafiłem kiedyś przypadkiem i bardzo mi podpasowało.

Po zrootowaniu telefonu:

Do przenoszenia aplikacji na kartę SD zamiast wspomnianego wyżej AppMgr polecam Link2SD. Trzeba stworzyć sobie dodatkową partycję na karcie, 500 MB powinno spokojnie wystarczyć.

Alternatywne repo z otwartym oprogramowaniem: F-Droid, stąd je można zorganizować: https://f-droid.org/ ... A w nim AdAway, czyli najlepsze rozwiązanie w kwestii blokowania reklam na Andrucie. Automatyzuje blokowanie hostów reklam poprzez plik hosts.

No i chyba tyle. Oczywiście zamiast stockowych wersji Androida polecam wrzucić custom-ROM, CyanogenModa szczególnie. Moim zdaniem najlepiej dopracowany ze wszystkich customów.

#
zryty_beret

@M-soft: jeszcze jedno: od Androida ICS w górę używanie wszelkiej maści task-killerów i swap-enablerów jest idiotyzmem, Android ma zupełnie inny system zarządzania zasobami, niż człowiek się przyzwyczaił na pececie. Podobnie jak tworzenie swapa jako dodatkowej partycji na karcie SD... Daje tylko efekt placebo. Można bawić się w używanie zRam (jedna z "ukrytych opcji" w nowych Cyanogenach), ale również tworzy to tylko plik swap, dając tylko wrażenia. Kwestia wielozadaniowości Androida jest realizowana zupełnie "nie-na-chłopski-rozum".

#
Writer

@zryty_beret:

Android ma zupełnie inny system zarządzania zasobami, niż człowiek się przyzwyczaił na pececie

Co jeśli człowiek na pececie ma linuksa? Wtedy to podobny system chyba, czy też się różni sporo?

#
M-soft

@zryty_beret: dzięki, dzięki ...ja mam tego 4.1.2

#
akerro

@M-soft: cyanogenmod.

#
zryty_beret

@Writer: Sęk w tym, że Android choć ma pod płaszczykiem linuksa, to różni się - czy sporo, to już kwestia postrzegania sprawy. Tu masz to przystępnie opisane: http://zerocredibility.wordpress.com/2009/08/24/why-android-swap-doesnt-make-sense/

Android jest tak naprawdę pseudowielozadaniowy, a od 4.0 (czyli ICS) jeszcze bardziej poszli w stronę racjonalizacji użycia pamięci. Czyli program wchodzi, rezyduje tam tak długo, dopóki inny nie zgłosi zapotrzebowania na więcej pamięci niż jest wolne, a chronione (czyli cały czas w pamięci siedzą) tylko funkcje najbardziej witalne. W tym "usługi" google'owskie, które... Odpowiadają m.in. za sporą część powiadomień typu live, z których korzystają inne programy. Sam się zaskoczyłem, kiedy odkryłem, że ustawiając sobie w Plume (aplikacja do obsługi Twittera) live-stream, przepuszczam tak naprawdę wszystko przez google'owską niby-chmurę.

(CDN)

#
zryty_beret

(CD)

Używanie swapa owszem, pozwoli na efekt placebo - wizualne dla użytkownika zwiększenie pamięci. Wydajnościowo będzie natomiast nawet gorzej. Przywoływanie aplikacji, której pamięć powędrowała na swapa nie będzie tak szybkie, a wymusi dodatkową żonglerkę między kartą a RAMem.

A task-killery? Pół biedy, kiedy są wywoływane ręcznie. Te automatyczne, którym zaznaczysz, że mają jakiejś konkretnej aplikacji "nie dopuszczać do głosu", potrafią przyprawić system o czkawkę, kiedy będą się bawić w kotka i myszkę z programem, usilnie ładującym się w wyniku jakiegoś zdarzenia.

Zamiast task-killera (tu też uwaga do @M-soft, jakby chciał) od ICS w górę lepiej wziąć pod uwagę aplikację pod nazwą Greenify, za którą stoją kozaki z XDA. Wymaga jednak uprawnień su, więc bez rootowania telefonu się nie obędzie. Na mądrości mikolaha dotyczące task-killerów i "kontroli zasobów" polecam patrzeć przez palce.

Nie wiem czemu, ale nie mogłem dodać jednego długiego wpisu, musiałem podzielić na części...

#
Writer

@zryty_beret: Czyli radzisz wyłączyć zRam? I co mikolah pisał o task-killerach? o0

#
zryty_beret

@Writer: zRam... Jak dokładnie od środka działa, to dokładnie nie wiem, więc nie bierz moich słów z pełną powagą. Sam kiedyś próbowałem korzystać z niego na słabszym sprzęcie, ale subiektywnie nie zauważyłem wymiernych korzyści. Nie wiem też niestety, czy Android pakuje go do wewnętrznej pamięci, czy na kartę SD. Po więcej mogę odesłać np. na Wikipedię: http://en.wikipedia.org/wiki/Zram albo na XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2320734

Co do drugiego, to chodziło mi o to: http://strimoid.pl/e/o7CT2g#qCL6PHny

#
andrzej_gownooki

@zryty_beret:

Na mądrości mikolaha dotyczące task-killerów i "kontroli zasobów" polecam patrzeć przez palce.

plox, co takiego napisałem? Watchdoga uzywam do obserwacji i statystyk, coś tam sobie sam dopowiedziałeś. A jak ktoś ma ruszać procesy systemowe, to lepiej faktycznie z niego nie korzystać

#
borysses

@M-soft: Moja lista:

  • ES File Explorer
  • AndFTP
  • DroidEdit Free
  • JuiceSSH
  • Battery Doctor
  • Volume Control +
  • UC Browser
  • Firefox
  • AdBlock
  • AirPush Detector
  • Comodo Mobile
#