Gen odpowiadający za biały kolor skóry...
...pojawił się później niż do tej pory sądzono i jest w większym stopniu wynikiem zmiany diety, niż zmiany natężenia światła.Treść
Jak sugerują wyniki najnowszych badań przeprowadzonych na siedmiotysięcznych kościach odnalezionych w 2006 w jednej z jaskini zwanej La Brana-Arintero w Górach Kantabryjskich w Hiszpanii gen odpowiadający za jasny odcień skóry mógł pojawić się w Europie później niż sądzono. Początkowo myślano, że kości mężczyzny, które odnaleziono w jaskini są wynikiem morderstwa – jednak analiza wykazała, iż był to pochówek z okresu paleolitu i nie było na nich żadnych oznak urazu. Mężczyzna nie został pochowany sam, jednak tylko jego szkielet przebadano dokładniej pod kątem genów (ekstrakcja DNA z zęba trzonowego) - drugi szkielet znajdował się zbyt długo pod powierzchnią wody i wyniki nie byłyby tak dobre.
Jak się okazało mężczyzna zajmujący się głównie zbieractwem i łowiectwem był genetycznie bliższy obecnym mieszkańcom północnej Europy niż południowej, co jest dość zaskakujące biorąc pod uwagę jego ciemny kolor skóry oraz fakt posiadania przez niego niebieskich oczu. Wśród naukowców uważano bowiem wcześniej, że jasny odcień skóry pojawiał się powoli u Europejczyków i był wynikiem jedynie zmiany natężenia światła, a początek tego okresu datuje się na około 40 tys. lat temu (czas krótko po przybyciu ludzi z tropikalnej w owym czasie Afryki do Europy). Odkrycie jakiego dokonali uczeni z Uniwersytu Pompeu Fabry (Hiszpania) przesuwa tę granicę o wiele bardziej do przodu sugerując, iż przynajmniej u części ludzi opuszczających Afrykę barwa skóry pozostawała dłużej niezmieniona, niż u innych.
Nowe badania wykazują więc, iż teoria którą wielu naukowców popierało mówiąca o tym, iż jasny odcień skóry był potrzebny w większych szerokościach geograficznych do produkcji większej ilości witaminy D (skóra o ciemnej karnacji produkuje witaminę D 6 razy wolniej na skutek wchłaniania promieniowania UV przez melaninę) traci względem teorii mówiącej o tym, iż odcień skóry był w o wiele większym stopniu wynikiem zmiany diety (rewolucja rolna i przestawienia się z polowania i zbieractwa na uprawę). Potwierdzać to może fakt narodzin większej ilości niebieskookich dzieci w Skandynawii miejscu gdzie warunki klimatyczne opóźnił właśnie wspomnianą wcześniej rewolucję rolną.
Teoria o szybkiej zmianie odcieniu skóry pod wpływem zmiany diety opiera się głównie na fakcie, iż u neolitycznych rolników dieta ta składała się głównie ze zboża które była mniej bogata w witaminę D niż u ludzi żyjących z polowania. Brak tej witaminy wymuszał więc na organizmie zmniejszenie ilości melaniny w skórze - tym samym większą wydajność w produkcji wspomnianej witaminy przy mniejszej ilości potrzebnego promieniowania UV padającego na skórę (melanina pochłania promieniowanie UV, które jest potrzebne przy produkcji witaminy D).
Źródła:
http://www.livescience.com/42841-images-ancient-european-hunter-gatherer.html
http://www.livescience.com/42838-european-hunter-gatherer-genome-sequenced.html
Comments
To tłumaczy dlaczego eskimosi mają ciemniejszą skórę- żyją z tego co upolują a przede wszystkim ryby zawieraja dużo wit D3