Wielu inżynierów, elektroników, muzyków wie, że sygnał analogowy konwertowany jest w DAC do cyfrowych "schodków"
niewielu wie, że to gówno prawda. Rewelacyjne materiały nt. teorii interfejsów cyfrowych, obalające wiele mitów.14 comments audio szarak strimoid.pl 0
Treść
Całość dostępna tutaj:
http://xiph.org/video/vid2.shtml
Liczba bitów, dithering i wiele innych wyjaśnione w bardzo barwnych przykładach. Wszystko dobrze opowiedziane, świetnie wykonane, z konkretnymi przykładami, na ciekawym sprzęcie, w atrakcyjnej formie i z humorem. A nawet z możliwością pobrania aplikacji, które stworzyli na potrzeby prezentacji.
A to tylko jeden z odcinków serii!
Comments
tldr: schodki nie istnieją, to tylko wizualizacja koncepcji.
@borysses: no ale tam jest znacznie więcej niż ten wniosek :D Wytłumaczenie Ditheringu było dla mnie zaskakujące.
@borysses: odwrotnie, schodki jak najbardziej są (obserwowałem je na podobnym analogowym oscyloskopie), zaś wizualizacją koncepcji to mogą być te "piki". Gość zakręcił sprawę nieziemsko.
@Karramba: zalezy od jakosci przetwornika. im lepszy scalak tym lepsza konwersja. prawda jest taka, że sygnal ktory dociera do DACa to tak na prawde cyfrowa wielomianowa definicja krzywej ktora mamy narysowac, ograniczona częstotliwoscią nyquista (mozna to zobrazowac na identycznym przykladzie do sygnalu prostokątnego)
@zskk: aż mi się przypomniała transformata "Z"... ale tym mnie katowali...
Do dziś to jest jeszcze trochę magia, zdaje mi się jednak, że gość na tym filmiku trochę miesza.
@Karramba: mowi dosc pobieznie, aby w mozliwie najprostszy sposob przedstawic nieogarniającym. prawda taka, ze z filmiku mozna sie dowiedziec wiecej (i tym zainteresowac) niz z pol semestru tluczenia wzorów...
@zskk: Kilka godzin wykładu, trochę ćwiczeń, ze cztery laborki i już dobrze znasz podstawy. W żadnym przypadku nie są to nudne zajęcia. Prędzej oglądanie takich filmów może być nudne. W pierwszym przypadku dostajesz konkretną wiedzę a w drugim tylko pozory wiedzy - niby coś się po nim wie, ale to głównie wrażenie.
@Karramba: w takim razie pozazdrościc prowadzących. miałem druty/przetwarzanie sygnalow i w ciagu calych 3 semestrow w ktorych bylem na studiach nie nauczylem sie niczego nowego wzgledem zabaw w domu od dzieciaka... dlatego olalem studia :)
15 kB/s - taki transfer wyciągam przy próbie obejrzenia tego nagrania. Wszystko inne śmiga doskonale, w tym przypadku nie idzie obejrzeć on-line...
@zryty_beret: strimoid efekt :) Nie miałem problemu... można też pobrać całość na dysk.
@szarak: To właśnie robię. Tylko że się wlecze i wlecze ;)
Na prawde zacna seria. Koleś jest idealnym połączeniem inżyniera i lektora.
@zskk: prawda? Miałem dokładnie takie same spostrzeżenie. W ogóle jestem pod niesamowitym wrażeniem jakości tych materiałów: sposobu wykonania, tłumaczenia, montażu, stworzonych narzędzi tylko do tego celu (!). Piękne.
@szarak: jakby byli tacy wykladowcy, to bym moze na studia poszedl nawet :D