Gitman87

Jest Murzynem z Afryki i chuj, po co drążyć temat?

Karramba

@Writer: BTW: właśnie za umieszczenie tego w tej grupie dałem negatywa. Jak dla mnie komentarz @Gitman87: świetnie pasuje do tekstu. Wcale mnie nie obchodzi kolor skóry Obamy - więc tytułowa teza jest nieprawdziwa. Dwa - brak szczegółów badania tu jak i w tekście oryginalnym - czyli jest to takie sobie plaplapla. Trzy - z tego co napisano o badaniu było ono dość złożone a nie dostrzegłem wzmianki o próbie weryfikacji wyników. Cztery - studenci nie są reprezentatywną grupą ludzi...

Writer

@Karramba: Tu mnie przekonałeś. Gadam, że to g/Nauka a rzeczywiście tekst niepoparty rzeczowymi badaniami. Mój błąd.

Herschel

@Karramba:

Wcale mnie nie obchodzi kolor skóry Obamy - więc tytułowa teza jest nieprawdziwa.

Tytułowa teza nie ma absolutnie nic wspólnego z tym czy obchodzi Cię jego kolor skóry.

Dwa - brak szczegółów badania tu jak i w tekście oryginalnym - czyli jest to takie sobie plaplapla

W tekście jest o wiele więcej szczegółów badania(badań), niż zwykle zawierają internetowe artykuły. Wystarczająco, jak widać, byś w następnym punkcie stwierdził, że opisują złożone badanie. W tekście jest też identyfikator doi, który w kilka sekund prowadzi do pełnego tekstu publikacji - http://www.pnas.org/content/106/48/20168.full.pdf

Trzy - z tego co napisano o badaniu było ono dość złożone a nie dostrzegłem wzmianki o próbie weryfikacji wyników.

Artykuł napisano wkrótce po publikacji wyników, czego więc oczekujesz? Kolejne kilka sekund pozwoli znaleźć publikacje cytujące tą, a wśród nich, to, czego szukasz: http://amodiolab.org/wp-content/uploads/2013/06/Krosch.etal_.2013.05.JESP_.pdf Nie były też jakoś szczególnie złożone.

Cztery - studenci nie są reprezentatywną grupą ludzi...

Nie są, ale jest to zarzut do większości takich badań. http://www.nature.com/neuro/journal/v13/n5/full/nn0510-521.html W przypadku drugiego omawianego badania z Jarome Iginla to zresztą zdaje się nie byli studenci: "Chicago-based participant pool".

Jak dla mnie komentarz @Gitman87: świetnie pasuje do tekstu.

Masz rację, bardzo pasuje. Wszak właśnie po to m.in. są takie badania, żebyśmy wiedzieli, dlaczego nazywa się Murzynem, a nie białym, kogoś, kto ma jednego rodzica czarnego, a jednego białego.

Karramba

@Herschel: Dzięki za objaśnienia dotyczące tego identyfikatora, jak i za linki. Resztę podtrzymuję.

ad.1 Ma. Przynajmniej ta którą zawarłeś tutaj w tytule.

ad.2. Próbowałem odtworzyć wnioskowanie autora tego badania i zawarto tu za mało szczegółów aby to zrobić. Więcej nie oznacza wystarczająco.

ad.3. Nie musi być to weryfikacja zewnętrzna, wystarczyła by mi weryfikacja autora badań. Niezależnie od tego czy ma rację czy nie, to te badania wyglądają na robione pod tezę. Choćby taki szczegół: nie zmieniano tylko odcienia skóry, zmieniano całe zdjęcie. Na rozjaśnionych zdjęciach widać dużo więcej szczegółów, podczas gdy te ściemnione są kiepskimi zdjęciami. To również może być powodem takich wyników. Autorowi badań zupełnie to nie przeszkadza, przypisuje wszystko odcieniowi skóry.

ad.4 Nie są. Czyli nie są.