Ostatnio się zrobiłem nadwrażliwy na jakichś. Często mi ch podczas pisania znika. I tak rozkminiam, że możliwe, że to zdechnie przez wbudowany spellchecker.
Pytanie
Od pewnego czasu intryguje mnie poprawność słowa jakiś i jakichś. Która forma jest poprawna i w jakim przypadku? Jaka występuje między nimi różnica? Które z poniższych zdań jest poprawne?
- Spotkałam jakichś znajomych.
- Spotkałam jakiś znajomych.
Odpowiedź
Jakiś to zaimek nieokreślony w mianowniku rodzaju męskiego (w rodzaju męskonieżywotnym też biernik), np. „Pytał o ciebie jakiś pan”. Jakichś to dopełniacz lub miejscownik lm tego zaimka (w rodzaju męskoosobowym też biernik), np. „Szukali jakichś dokumentów”. Z dwóch podanych przez Pana zdań tylko pierwsze jest poprawne. Aby się nie pomylić i nie powiedzieć jakiś zamiast jakichś lub na odwrót, można na chwilę pominąć końcowe -ś, wybrać właściwą formę zaimka pytajnego, a następnie dokleić -ś, przywracając mu znów nieokreślony charakter. Na przykład: „Spotkałam jakich znajomych?” – „Jakichś!”. ~Mirosław Bańko, PWN
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/jakis-i-jakichs;9023.html
Jak ktoś pisze "jakiś znajomych", to tego nie podkreśla, bo to poprawne słowo i coraz więcej ludzi będzie ślepa na jakichś i zdechnie.
Dlaczego wciąż jedynymi poprawnymi formami są: SZEDŁEM, POSZEDŁEM, DOSZEDŁEM, WYSZEDŁEM, a formy *szłem, *poszłem, *doszłem, *wyszłem są ciągle uważane za niepoprawne? Dlaczego „ci uparci językoznawcy” nie chcą uznać za poprawne form, których używa „tak wielu ludzi”? Przede wszystkim dlatego, że formy SZEDŁEM, POSZEDŁEM, DOSZEDŁEM, WYSZEDŁEM są zgodne z systemem gramatycznym polszczyzny. Formy 1. osoby czasu przeszłego tworzymy od bezkońcówkowych form 3. osoby. Skoro mówimy: on SZEDŁ, on POSZEDŁ, on DOSZEDŁ i on WYSZEDŁ, na nie: on „szł”, on „poszł”, on „doszł”, on „wyszł”, to poprawnie mówimy i piszemy również: ja SZEDŁEM, ja POSZEDŁEM, ja DOSZEDŁEM, ja WYSZEDŁEM.
Also uwaga z boku, że ludzie przypierdalający się do szłem a nie szedłem, bo hehe poszł, sugerujący, że język jest tak logiczny to debile - bo język nie jest tak logiczny. Słowo szłem jest naturalne w języku polskim, jest krótsze i wygodniejsze od szedłem (które sugeruje formę dokonaną) i jak najbardziej język powinien je zaadaptować jako alternatywną poprawną formę. Pick your battles.
@Deykun: bo tak wstaje kurde panie deykunie i patrze se a już nie jestem taki pierwszy jaki byłem wczoraj