zryty_beret

Hmmmm
https://i.imgur.com/dzGix0a.png
Jak najpierw ma nie być IJ a potem ma być ij? I co to za język ten z serduszkami?

zryty_beret

@borysses: Niektóre fragmenty są nieczytelne (ewentualnie bardzo słabo czytelne). No i do tego te fatalne marginesy - biorąc pod uwagę typograficzne uwagi, które dziś wrzucałeś... SHAME ON YOU!

edit: Przykład nieczytelnego fragmentu i zerowego marginesu po lewej. A fe!

dotevo

Oj... kilka znałem :-( Swoją drogą kiedyś była grupa do poszerzania słownictwa z j. polskiego. Chyba martwa obecnie, ale może ktoś chciałby ją reaktywować

Kuraito

Rzeczywiście, rodzaje to z praktycznego punktu widzenia to niepotrzebne udziwnienie (tak samo jak fleksja itd.; wymieniać można by długo.).
Ale utożsamianie klucza w siłą i ciężkością z uwagi na rodzaj... Co to za pierdolenie? Aż wyłączyłem.

shish

To ssie pałę. Dlaczego tylko w dwóch jest napisane skąd wywodzi się dana fraza? Dlaczego przy brodzie jest więcej niż jedno słowo? Kilka innych przykładów:

Prozvonit - PL Puścić sygnał.

Shlimazl - ang Jinx

Meh

andrzej_gownooki

Three guys are on a boat and they have four cigarettes but no lighters, matches or anything to light it with. What do they do?

They throw one cigarette over board so the boat becomes a cigarette lighter

Gitman87

Szkoda, że artykuł skupił się tylko na problemie ubogiego języka u dzieci. Blisko związaną kwestią i równie ciekawą jest wymowa u dzieci; jak wysławianie sie rodziców/osób z otoczenia wpływa na zdolność poprawnej wymowy u dzieci. Pamiętam kiedy moja kuzyka już gaworzyła a dwch moich kuzynw mówiło do niej "jak do dziecka" (!), zdrobniale, wiecie-takie mizianie i inne gówno. Zwróciłem im uwagę ( a miałem wtedy 12 lat!), że jak będą do niej tak mówić to ona przejmie ten język. Musiałem jeszcze raz im to wyrzucić. I co się okazało po paru latach? Nawet w wyższych klasach podstawówki wymawaiała "l"zamiast "r" i ogólnie zalatywało w jej mowie dzieckiem z przedszmola chociaż słownictwo w/m miała na normalnym poziomie.

Drugi przypadek: mój wujek miał wylew i operację na mózgu po której niewyraźnie mówi a jego żona chyba od zawsze (xD). Ich dziecko miało duże problemy z wymową do późnych lat dziecięcych. Przestało kaleczyć język tak jak moja kuzynka bo?

No właśnie, w artykule nje poruszona została kwestia "samonaprawienia" się mowy dziecka i w jakim wieku to następuje i co ma na to wpływ. W/m chodzi już o większy wpływ szkoły i otoczenja w wychowanje dziecka tak jak to było stwierdzone w jednej iekawe treści na Strimoidzie.

dotevo

Interface -> międzymordzie

Tak kończy się sztuczne tłumaczenie pewnych słów

szarak

Pozbył bym się kilku z listy w taki sposób: "badge" - karta, plakietka, identyfikator
"feature" - często kłopotliwy, a to "cecha", ale też "funkcja"/"funkcjonalność"
"release" - wydanie, można próbować zastąpić słowem "wersja" (w oprogramowaniu)
"standby" - dyżur! to nie długa praca, to praca na dyżurze, czuwanie
"dać approval" - zgodzić się. Proste. Zgoda. Akceptacja.
"scope" - zakres
"PM" i "Projekt Menadżer" (haha, tak jest w artykule :P) - Menadżer Projektu! Po co ta zamiana szyku?

Macie swoje propozycje? :)

szarak

A dla kontrastu, w wątku obrony artykułu: Pan Kanapka! Żadna rozwinięta firma nie może pozwolić sobie na brak takiego alternatywnego źródła energii. U mnie w robocie Pan Kanapka przyjmuje nawet płatności zbliżeniowe :D A w zimie, przy dużych mrozach, siedzi w aucie z tyłu, z otwartą klapą, odpalony silnik i ogrzewanie, a do rury wydechowej przyczepia taką zajebistą konstrukcję, która odprowadza spaliny do przodu :D

szarak

Korpo-mowa jest faktem, ale ten artykuł chyba opisuje jakichś wyimaginowanych idiotów. No nie powiecie mi chyba, że znacie dużo ludzi, którzy piszą: "eprówal, ołpenspejs, esajment, PiEM... KiPiAj?!" ... Litości!

Toć to idiotyzmy wyssane z palca. Mówimy o angielskich słowach - jaki byłby sens w takim niewygodnym, absurdalnym zapisie fonetycznym? Głupie, niewygodne, mylące, żałosne.

Jeśli piszesz do szefa, że "masz kol", albo "spriperuję ci brif"... to walnij się w głowę kilka razy, mocno, a potemprzeczytaj jakąś książkę dla ochłody.

Co do niektórych nie powinniśmy się burzyć, bo weszły do mowy nie bez powodu. Inne łatwo zastąpić zwykłymi, popularnymi polskimi słowami.

ASAP korpomową? To nic, że jego historia sięga lat '50. Artykuł z dupy. Więcej ściemy niż faktów.

borysses

Szkoda tylko, że są ludzie, którzy uważają to za coś złego nie zdając sobie sprawy, że w języku ojczystym mamy około 5k słów pochodzących z łaciny i po 2-3k z inglisza, frencza i dżermana.

szarak

rewelacyjny test, szczególnie biorąc pod uwagę, że potem można wygodnie przejrzeć wszystkie tłumaczenia ;)

Writer

Na 64% odpowiedziałem "tak", z czego 3% to nieistniejące słowa. :D Myślałem, że można do nich dopisywać ~ness, albo ~less, okazało się, że nie do tych akurat nie. :/

Karramba

osobiście nie mam problemów z czytaniem tekstu bez "polskich znaków", sam staram się ich używać aby przypadkiem nie zrobić komuś "laski" zamiast "łaski" ;)

Pokaż ukrytą treść

wiem, suchar

azhag

"dzieki temu wiadomosc pisze sie o wiele szybciej"

W komórkach, z ich dziwacznymi klawiaturami, może i rzeczywiście jest szybciej (no i czasem trafiają się komórki, które po prostu nie umożliwiają wstawiania polskich znaków... ale z wyświetlaniem już nie ma problemu).

Ale jeśli chodzi o normalną klawiaturę i komputer, to bez znaków liter diakrytycznych (TIL, że to nie to samo) właśnie pisze się wolniej, bo trzeba się koncentrować, żeby ich nie wstawiać. A jeśli ktoś uważa inaczej, to wynika to z prostego faktu: delikwent po prostu nie potrafi pisać.

"W infografice również nie użyto znaków diakrytycznych. Czy zostało to przez ciebie zauważone"

Tak, ale po prawdzie dopiero gdzieś w 1/3. Przez chwilę miałem mały WTF ;)

Jezor

"dzieki temu wiadomosc pisze sie o wiele szybciej" - takie pierdolenie. Przede wszystkim: czy te wiadomości są tak niezwykle ważne i czas tak bardzo nagli, że szkoda poświęcić kilka sekund więcej na pisanie z ogonkami? Na każdym urządzeniu elektronicznym używam znaków diaktrycznych (internet, SMSy, maile) i jeszcze się nie zdarzyło, aby ktokolwiek narzekał na szybkość mojego pisania.

Niestety, w dobie komputerów wykształciło się u Polaków tyle wkurwiających zachowań, że wytępienie ich wydaje się niemożliwe. Inny przykład: skracanie czteroliterowych słów. "bd" zamiast "będę" to też jest, oczywiście, sposób na przyspieszenie pisania...

zskk

@Gitman87: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/French_vowel_chart.png

Dla ciebie, nasze 3 samogloski to "i o u", francuzi maja tego w chuj wiecej, plus akcenty

MoonAteTheDark

g/Jezyk? Nie rozumiem po co taki strim, tutaj będzie bardzo mało treści, no chyba że ktoś się wyjątkowo postara. Ale według mnie lepiej by było dodawać treści do innych strimów :>

akerro

To zadanie to czyste oszustwo!

@Gitman87 spróbuj wyobrazić sobie kolor, którego nigdy nie widziałeś. I co? taki kolor istnieje, ale nie dasz rady sobie go wyobrazić bo go nie widziałeś.

zskk

Oczywiscie ze nie... Wszelkie dodatkowe nosowe umlauty, fińskie zgłoski dźwięczne miękkie...

borysses

Warto zauwazyc jak specyfika jezyka doprowadzila do tego, ze Grecja i Niemcy oraz w mniejszym stopniu Anglia swyksztalcily wielkich filozofow w takich wrecz hurtowych ilosciach a Polska doskonalych logikow i matematykow.

binprogrammer

juz z 7 raz widzę to na strimsie/stri.ms/klidzie/strimsie2/strimoidzie ...