Jezor

@duxet bułko, nie embedują się filmiki jak w linku są te śmieszne dodatkowe htmlowe rzeczy

Prospero

Dam UV jak tylko mi się załaduje zdjęcie. Ładuje się od 30 minut i jest już z połowa.

osiwiony

muszą być fajne widoki, nie wiedziałem ale wierze bin ze pewnie tak jest, dzieki za info

Jezor

Serdecznie polecam kanał autora, nie ma tam zbyt wielu filmów, ale są świetne!

osiwiony

i nikt tam sie nie pojawi za naszego zycia, pozdrawiam ;<

Jezor

@shish: dzień dobry, tu polskotytułowi naziści, prosimy się dostosować i należycie tytułować treści, a następnie oznaczać je etykietą [ENG]. ;)

Writer

A to nie bardziej astronautyka? Zresztą nieważne. Na szczęście wrócili i wpuszczono ich do USA przez urząd celny na Hawajach. Departure from: Moon

Deykun

W Archiwach Narodowych w Waszyngtonie znajduje się kopia notatki z 18 czerwca 1969 r., zatytułowanej Na wypadek katastrofy na Księżycu. Notatka zawiera tekst orędzia, które prezydent Richard Nixon miał wygłosić, gdyby astronauci nie byli w stanie powrócić na Ziemię:

„Zrządzeniem losu ludzie, którzy wyruszyli na Księżyc, by w pokoju go badać, pozostaną na nim, by spocząć w pokoju. Ci dzielni ludzie, Neil Armstrong i Edwin Aldrin, wiedzą, że nie ma już dla nich nadziei na ratunek. Ale wiedzą też, że z ich ofiary płynie nadzieja dla całej ludzkości. Ta dwójka składa swoje życie na drodze do osiągnięcia najszczytniejszego celu ludzkości: poszukiwania prawdy i wiedzy. Będą opłakiwani przez rodziny i przyjaciół; będą opłakiwani przez swój naród; będą opłakiwani przez wszystkich ludzi ich świata; będą opłakiwani przez Matkę Ziemię, która odważyła się wysłać dwóch swoich synów w podróż w nieznane.

Ich misja sprawiła, że wszyscy ludzie tego świata poczuli się jednością; ich ofiara umocni braterstwo ludzkości. Starożytni spoglądali w gwiazdy i widzieli w ich konstelacjach swoich bohaterów. Dziś czynimy to samo, lecz nasi bohaterowie to dzielni ludzie z krwi i kości.

Inni pójdą w ich ślady i odnajdą drogę do domu. Poszukiwania ludzkości nie zostaną przerwane. Ale ci ludzie byli pierwszymi, i pozostaną pierwszymi w naszych sercach.

Bo każdy człowiek, który w przyszłości zwróci nocą wzrok na Księżyc, będzie wiedzieć, że jest zakątek innego świata, który na zawsze pozostanie świadectwem ludzkości”.

Po orędziu łączność radiowa z uwięzionymi na księżycu astronautami miała zostać przerwana, a kapłan miał, w nawiązaniu do ceremoniału morskich pogrzebów, powierzyć dusze umierających astronautów „Najgłębszej z głębi”.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Apollo_11#Niewykorzystany_komunikat_o_.C5.9Bmierci_astronaut.C3.B3w

Writer

@Runcheinigal: Nie wiem skąd masz przydomek kowal, ale powinieneś mieć archeolog. :D

(Nie mówię, że to źle. Miło jak jakaś treść z przed kilku tygodni jest jeszcze aktywna. :) )

Writer

Mogłem dopisać w nawiasie, że chodzi o dzisiejszą niedzielę, ale już za późno. :/

Opis i nagłówek jest z artykułu w powiązanych. Zamieniłem je, bo tamten nie miał dobrej miniaturki. ;)

scape

Kometa Tempel 1 była głównym celem misji kosmicznej Deep Impact. 4 lipca 2005 roku o godzinie 7:45 czasu środkowoeuropejskiego (letniego) w kometę uderzył tzw. impaktor, ważący kilkaset kilogramów metalowy cylinder wystrzelony z sondy Deep Impact. W momencie zderzenia impaktor osiągnął prędkość 37 tys. km/h i choć poprzedzał kometę w ruchu orbitalnym wokół Słońca, to był od niej o 10,2 km/s wolniejszy (zatem można przyjąć, że to kometa uderzyła w impaktor). Samo zderzenie spowodowało powstanie krateru o średnicy ok. 120 m i uwolniło ogromne ilości materii gazowo-pyłowej, która uniosła się ponad powierzchnię jądra komety, wzbogacając jej otoczkę, tzw. komę. W wyniku tego wydarzenia kometa pojaśniała i stała się lepiej widoczna. Uderzenie nie miało praktycznie żadnego wpływu na tor komety. W wyniku zderzenia według szacunków prędkość komety zmniejszyła się o 0,0001 mm/s, co z kolei spowodowało zmniejszenie odległości peryhelium komety od Słońca o 10 m i skrócenie okresu obiegu o mniej niż 1 s, nieistotnie w porównaniu z zaburzeniami powodowanymi przez Jowisza.

Jezor

Niech mnie, jaki ten Wszechświat jest piękny!

Writer

@duxet: Tutaj nie pobrało mi polskich znaków, gazeta.pl. Wołam tak jak obiecywałem. ;)