Logika

wiecie czego nie lubię w jakdojadę? po każdej aktualce wyskakuje monit o ciasteczka
UE nas uszczęśliwiła na siłę XD

Deykun

Źródło nagrania: https://www.tiktok.com/@zakochany_w_kolei/video/7301774342713543968

Artykuł z tą wymianą zdań: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/rozmowa-dyzurnych-przed-katastrofa-w-szczekocinach/zgrv3m3

Z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_kolejowa_pod_Szczekocinami

Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami – czołowe zderzenie dwóch pociągów pasażerskich, do którego doszło 3 marca 2012 w miejscowości Chałupki, w pobliżu Szczekocin (województwo śląskie), o 20:55 na 21,250 kilometrze[1]linii kolejowej nr 64 (Koniecpol – Kozłów). Linia ta ma odgałęzienie (łącznica kolejowa nr 570) do Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Grodziska Mazowieckiego.

Ofiary śmiertelne: 16 osób
Ranni: 61 osób

Śledztwo
Postępowanie prokuratury prowadzącej śledztwo było prowadzone równolegle w dwóch wątkach, zarówno dotyczącym bezpośrednich przyczyn wypadku, jak i dotyczącym odpowiedzialności osób, które dbały o infrastrukturę oraz organizację pracy na tym odcinku[22].

Prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutów dyżurnemu ruchu ze Starzyn, jednakże z powodu jego stanu został skierowany do szpitala psychiatrycznego i nie został przesłuchany[23].

Raport z badania wypadku
Według raportu[1] opracowanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Kolejowych bezpośrednią przyczyną czołowego zderzenia pociągów pod Szczekocinami było wyprawienie przez dyżurnego ruchu posterunku odgałęźnego Starzyny pociągu interREGIO „Jan Matejko” na sygnał zastępczy na tor w kierunku przeciwnym do zasadniczego po niewłaściwie ułożonej i niezabezpieczonej drodze przebiegu i wyprawienie przez dyżurnego ruchu posterunku Sprowa pociągu TLK „Brzechwa” na sygnał zastępczy na zajęty tor szlakowy.

Wskazano też przyczyny pośrednie – błędy i zaniedbania po stronie pracowników PKP Polskich Linii Kolejowych, w tym nieznajomość działania urządzeń obsługiwanych przez dyżurnych ruchu posterunków odgałęźnych Sprowa i Starzyny. Podkreślono niedostateczną czujność maszynistów obydwu pociągów, którzy kontynuowali jazdę, pomimo otrzymania sygnałów zastępczych bez (Starzyny) i ze wskaźnikiem W24 (Sprowa), podczas gdy rozjazdy kierowały na tor odpowiednio przeciwny do zasadniczego i zasadniczy, czyli niezgodnie z podawanymi sygnałami[24].

Deykun

Już w 1979 roku na łamach "Eksploatacji Kolei" zauważono, że dotychczasowe logo PKP nie spełnia swojej roli, sugerując odbiorcy zapis "PKPE".

W związku z tym redakcja rozpisała ankietę dotyczącą przyszłego znaku graficznego naszych kolei. Uznanie zdobyła znana nam "trumienka".

Źródło:
https://www.facebook.com/ZKrawedziPeronu/posts/pfbid02DNq38AZ67poR9T93GCo9S2FVJCNneuRPQvgK2Ga7HJCyD6VcYzXzAy4PDn5itzsvl