Ferun17
g/Matematyka

Jeśli przedmiot sporu nie istnieje, ale istnieje spór
to ile wyzwisk poleci w stronę Aleksa

#
sens
g/Matematyka

jprdl snikpiki dr honoris causa żółtaka są gorsze niż snikpiki rzeczy aleksa

Dodam jeszcze, ale już bez szczegółów, że oprócz udoskonaleń aplikacji VMPC Secret Book, przez ostatnie około 9 miesięcy w wolnych chwilach zajmowałem się rozwijaniem jeszcze jednego, ale już czysto hobbistycznego "wynalazku", który obecnie, po długiej ewolucji i kilkuset próbach, funkcjonuje już bardzo dobrze, a trwają jeszcze (w tle, nie angażując mojego czasu, taki jest charakter tego obiektu) ostatnie szlify dotyczące jednego parametru. Jest to projekt czysto hobbistyczny, niezwiązany z matematyką ani informatyką, mający jednak naturę techniczną, a jego głównym zadaniem jest dostarczanie przyjemności / radości. Zajmowałem się nim w ramach wolnego czasu, dla relaksu, jednak chyba dopiero teraz zaczynam doceniać, że oprócz tak potrzebnego mi na co dzień źródła jakiejś bieżącej rozrywki, odpoczynku, dzięki swojej technicznej i ewolucyjnej naturze (polegającej na udoskonalaniu kolejnych wersji) nie tylko relaksował, ale i stymulował mi umysł. Więcej może napiszę o nim w późniejszym czasie, choć nie jestem pewien, gdyż nie jest on tematycznie związany z funkcją, więc zasadniczo nie pasuje do tematyki bloga. Jako wskazówkę, niczym na mapie skarbów, dla zabawy, mogę powiedzieć, że jedną z jego unikalnych cech jest pierwszorzędne użycie cewki tam, gdzie zwykle stosuje się kondensator, do czego częściową inspirację zaczerpnąłem z ekstremalnej konstrukcji topowego producenta, który swoje 30-lecie świętował jej wskrzeszeniem. Dobór słów "pierwszorzędne" i "ekstremalnej" dostarcza wskazówek. Uprzedzam, że raczej tylko osoba siedząca w temacie może rozwiązać zagadkę, więc nie warto się nad nią głowić, szczególnie, że nie prowadzi ona do skarbu!

#
spam_only

@sens: Jak opisać coś co nie istnieje ale już prawie jest gotowe.

#
Pherun
g/Matematyka

rzecz z matematycznego punktu widzenia jest absurdalnym zerem co jest absurdem samym w sobie bo zero nie może być jakieś
;

#
sens
g/Matematyka

https://en.wikipedia.org/wiki/Partition_%28number_theory%29

inb4 wpisy do treści

#
Pherun
g/Matematyka

co jest większe 25 lat
czy jeden dzień (niecały)

#
Show remaining entries (2 replies)
Deykun

@Pherun:
Zepsuty suchar.

#
Pherun

@Deykun: aaaaaaaaaaaaaaaa(a)

#
sens
g/Matematyka

strm jest po prostu strimoidem w kategorii endoagregatorów

#
sens
g/Matematyka

UWAGA, WIEŚCI OD GENIUSZA!

Przede mną jeszcze "praca fizyczna", polegająca na uzupełnieniu zapisu wszystkich interakcji. Liczba tych interakcji jest przytłaczająco duża, gdyż 24 rozkłady wyznaczają 36 zdarzeń, a każde może wchodzić w interakcje z każdym (także z samym sobą), co daje łącznie 1296 (=36*36) możliwych interakcji (kolejność ma tu znaczenie

Nasz fizol niestety musi jeszcze trochę pomachać mentalną łopatą :/ zanim poznamy pierwszą w świecie funkcję jendokierunkową ;_;

Jeden z powstałych lematów najprawdopodobniej okaże się niepotrzebny. Jednak zamiast usuwać go z pracy, najprawdopodobniej pozostawię go bez dowodu, a przeprowadzenie dowodu będzie zadaniem dla czytelnika!

Ale przynajmniej jest eklektyczny w chuj, bo ta praca to nie tylko dowód. To także skrypt dla studentów żółtakologii i miejsce na zadanka, które nie mają związku z głównym rozumowaniem xD Ja bym dał jeszcze zdjęcie tej toyoty rozjebanej i instrukcję do permutu.

Będzie to forma rozrywki oraz możliwość upewnienia się, czy dobrze potrafi poruszać się po materiale z pracy. Oczywiście wykonanie zadania będzie całkowicie opcjonalne, nie będzie konieczne z punktu widzenia głównej treści pracy.

Uff, całe szczęście. Czyli przeczytanie pracy zalicza przedmiot?

Być może po publikacji ogłoszę rozrywkowy konkurs na udowodnienie tego lematu.

ROZRYWKOWY konkurs. XD Do wygrania pewnie permutu w satynowym woreczku, które może nabrać wartości kolekcjonerskiej jeśli tylko rzułtag przed śmiercią z głodu zdąży pogrupować tych 1296 interakcji i nie wygenerują one kolejnego miliona króciutkich lematów do udowodnienia.

Zapraszam do oryginału http://pieknafunkcja.pl/aktualnosci.php

#
Show remaining entries (6 replies)
Deykun

Śmiechłem ze strony o mnie: https://i.imgur.com/nGR4Mq0.png

#
kakabix

@Deykun: skojarzenie: https://bi.im-g.pl/im/2d/a0/19/z26870573IH,Engel--Pele--Beckenbauer.jpg

#
sens
g/Matematyka

Widzę, że to ja dziś jestem wodzirejem na tej imprezie, więc dam wam niusa. Otóż geniusz matematyczny, o którym pisałem niedawno, właśnie wysmarował nowy post na swoim blogu.

Co możemy tam przeczytać:

póki co przybyło 6 stron nowych lematów:

To nieźle. Norma wyrobiona

Dalej mamy zupełnie nieczytelne zdjęcie owych 6 stron.

nie ma tu ryzyka ugrzęźnięcia

Jest to szczególnie istotna opinia zważywszy na fakt, że ów geniusz jest również fanem sportów motorowych, więc wie, co mówi.

Dalej mamy pleplupleplu o jakichś iksach dupiksach, że jedne iksy złe, drugie dobre i że to dobrze.

Link do zrzutki.

Wkrótce premiera nowej aplikacji do szyfrowania danych - VMPC Secret Book.

Nareszcie. Przyznam się wam, że posiadam na swoim dysku poprzedni program. Napisany najprawdopodobniej w Delphi, wnioskując ze stringów zakodowanych w binarce, no ale nie wymagajmy, żeby matematyk dobierał sobie poważne narzędzia dla dorosłych w obszarze, w którym się przecież nie specjalizuje.

Na koniec wisienka :3

Zachęcam do zakupu limitowanej wersji gry planszowej Permutu z satynowym woreczkiem z końcówki nakładu. W przyszłości prawdopodobnie te egzemplarze mogą zyskać na wartości jako przedmioty kolekcjonerskie.

Także wy do sklepu, a ja poczekam na was i będę się starał nie usnąć ZzZzZ

#
Wrajter
g/Matematyka

pi

#
Show remaining entries (11 replies)
zryty_beret

@spam_only: proszę bardzo: sram_only

#
spam_only

@zryty_beret: hm, nie tego sie spodziewalem.jpg

#
Deykun
g/Matematyka

If a friend passed along a problem to Halley he could be confident that the scientist would use every means to arrive at a solution. Take, for example, the question posed by John Houghton, also a Fellow of the Royal Society: how can one arrive at a reasonable estimate of the total acreage of England and Wales considering the irregular shape of the land surface?

Halley attacked the problem in an unconventional way. He found the most accurate map available, cut carefully around each bay and inlet until he held a paper outline of the land area of England and Wales. He weighed this map, the cut out a circle for the central part of England. Finding the acreage of a known circle would not be a difficult task. He weighed the paper circle and compared it with the weight of the full map. His estimate of the total acreage of England and Wales was amazingly close to today's figure. &britishheritage.com

#
Deykun
g/Matematyka

Gdyby rok miał 13 miesięcy to
364 / 13 = 28 dni w miesiącu
28 / 7 = 4 tygodnie w miesiącu

Każdy miesiąc zaczyna się w poniedziałek, każdy dzień roku jest tego samego dnia roku co poprzednio.

W normalnym roku 365 - byłby specjalnym dniem
W roku przestępnym 366 - byłbym 2 specjalnym dniem

https://www.youtube.com/watch?v=C8MNCjieyvU

#
spam_only

@Deykun: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_babilo%C5%84ski prawie :d

#
Aleks

@Deykun: jestem za

#
sens
g/Matematyka

Słynne twierdzenie o wortalach:

Dla każdego klona strimsa istnieje otoczenie w którym jest on najlepszy.

znalazłem zaiste zadziwiający dowód tego twierdzenia. Niestety, pole wpisu jest zbyt małe, by go pomieścić

#
strimsVEVO

@sens: warto dodać że zbiór klonów strimsa jest zbiorem gęstym

#
Deykun
g/Matematyka

2359 to ostatni rok w który rok będzie jak godzina w zegarku 23:59.

W ciągu dnia jest 1440 minut (60 * 24) ale liczby 60-99 w każdym wieku nie pasowały do zegarka (np. 14:61, 18:69).

W przedziale od 00 do 99 zakres 60-99 stanowi 39% (39 liczb ze 100).

39% z 2359 to 920,01. A 2359 - 920 to 1439.

Gdzieś zgubiłem te 1 minutę. Wynika ona chyba z tego, że 2359 to 1 minuta przed końcem rokozegara i 2400 - 920 = 1440 → nowa rokodoba.

#
Show remaining entries (1 reply)
Deykun

@Pherun:
Jak ty zasrałeś 2 strony wpisów to ci nic brzydkiego nie pisałem. ;<

#
Pherun

@Deykun: to nie jest brzydkie jest ubrane w miłość

#
sens
g/Matematyka

nk wytłumaczy taką granicę

lim n ➝ ∞     (cos ∘ cos ∘ ...{n razy}... ∘ cos)(x_0),       x_0 ∈ R

Bo ja w liceum sobie tak składałem tego kosinusa i wychodziło mi coś w okolicach 0,739... i myślałem, że dla dowolnego x_0 zbiega w jedno miejsce, ale to było obarczone błędem ofc. Niedawno sobie zrobiłem wykresy i dla każdego dobranego x_0 granica jest inna, ale po pierwsze wygląda na to, że istnieje, a po drugie jest w bardzo wąskim przedziale oscylującym koło tego 0,739

#
Show remaining entries (3 replies)
sens

@sens: zbiór wartości przy pierwszej iteracji to [-1,1] => argumenty drugiej iteracji to [min(Q), max(Q)] dla Q=[cos(x) for x in [-1,1]]

#
sens

@sens: chociaż wystarczy w sumie [0, max(Q)], bo cos jest parzysty

jakoś tak to leci https://i.imgur.com/nECTpxz.png

#
Logika
g/Matematyka

https://i.imgur.com/eZ66wl5.jpg <3

#
Show remaining entries (1 reply)
Logika

@Runchen: a wiesz w ogóle czego dotyczy ten tekst?

#
Runchen

@Logika: To nie ma najmniejszego znaczenia, podstawą jest to że rozumiem jego składnię bo umiem czytać ze zrozumieniem i potem z tego klecić dowolne kacapoły, nie to co współczesnby plebs, który nawet znaczenia słów i pojęć dla siebie zrozumiałych nie potrafi odpowiednio zinterpretować.
Zalety klasycznego wykształcenia- rzekłbym xD

#
ignus
g/Matematyka

z wczorajszego spaceru - http://i.imgur.com/2aHlbUl.jpg

#
Deykun
g/Matematyka

https://youtu.be/WYijIV5JrKg?t=1m35s
Podoba mi się to zamienienie koła w trójkąt w ten sposób (1:35 - 5:10). Nie podoba mi się za to, że James (opowiadający) używa tego żeby pokazać, że mimo tego, ze obcięliśmy wycinki koła (zastępując łuki odcinkami) wynik jest dobry. No niby tak w końcu to film o nieskończenie małych wartościach, problem w tym, że można ten cały proces zamiany koła w trójkąt przedstawić w taki sam sposób bez obcinania łuków - tworząc ten duży trójkąt z małych wycinków rozciągamy te łuki tak samo jak na filmie, dodatkowo prostując łuki żeby były odcinkami (są więc trochę dłuższe niż te w odcinku - abstrakcyjnie dłuższe, ale jednak). No i co z tego wynika? Czy zmienia to coś w podstawie - nie. Podstawa tego trójkąta to nadal 2πr, bo jest to po prostu wyprostowany obwód koła.

Rozumiem czemu on tam wstawił to 2πr, bo w przypadku gdybyśmy podzielili koło na nieskończoną liczbę łuków faktycznie długość sumy podstaw trójkątów musiałaby się równać 2πr przy zamianie krzywych w odcinki, tylko trzeba to powiedzieć głośno, bo na filmie mamy dowód na zasadzie: mamy trójkąt o wysokości r, wstawiam obwód koła (chociaż wyraźnie zaznaczyłem wcześniej, że tak naprawdę nie mam do czynienia z kołem, bo obcinam łuki i mam tu ∞ścian wpisany w koło i powinienem ustalić, że ten ∞ścian ma taki obwód) liczę pole i patrzę wzór na pole koła - łał. To samo można było udowodnić bez obcinania łuków.

A u was ładna pogoda? :)

#
Jezor

@Deykun: matematyki analitycznej nie znoszę, ale nawet ja byłem w stanie zrozumieć, że pomimo tego, że są to trójkąty, to dzięki ich nieskończenie dużej liczbie podstawa dużego trójkąta będzie równa dokładnie obwodowi koła. :P
Coś podobnego do punktów na odcinku. Jest ich tam nieskończenie wiele i dzięki temu jeśli "położymy" je obok siebie - BOOM - mamy ciągły odcinek.
Napisz do nich maila, może sprostują. :)

A podoga całkiem spoko, chociaż chmurowata!

#
borysses

@Deykun: nie

#
Deykun
g/Matematyka

Ejejej. Ja wiem, że to jest źle. Ale zastanawiam się nad tym całe dziesięć minut i nie wiem dla czego...

Pokaż ukrytą treśćpodejrzewam, że błąd wynika z błędnego założenia powierzchnia → objętość i coś tam ucieka

Okazuje się, że nawet nie jestem wstanie uzasadnić sensownie dlaczego stożek ma objętość równą ⅓ walca o tej samej wysokości (czyli walca o wysokości równej ⅓).

Gdzie się mylę? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#
Show remaining entries (12 replies)
Reader

@Deykun: Przepraszam, mój błąd - na początku zrozumiałem Twoją wypowiedź tak, że nie wiesz skąd się ta 1/3 bierze we wzorze.

#
Deykun

Wycofuję się z tego co wyżej napisałem, bo znalazłem kolejny błąd. :(

#
Deykun
g/Matematyka

:)

#
Show remaining entries (2 replies)
akerro

@Deykun: 0000000000

#
borysses

@akerro:

#
derp
g/Matematyka

ehhhh brak nauki matematyki przez długi czas wychodzi; mógłby mi ktoś pomóc z obliczeniem czegoś takiego: 1/5 + (1/5 - 1/(5)^2) + (1/5 - 1/(5)^2 - 1/(5)^3) i tak 99 razy ?

#
Show remaining entries (2 replies)
Deep

@derp: a o to ci chodziło

#
derp

@Deep: nie, będę przepisywał to 99 razy bo wolałem pojsc do klasy humanistycznej no jprdl xD

#
Deykun
g/Matematyka

Istnienie pochodnych ułamkowych zaskoczyło mnie dość mocno chyba tylko dlatego, że nie ma tego w lekcjach eTrapeza.

W sumie ciekawe hasło.

#
Show remaining entries (1 reply)
Paralotnia

@Deykun: co to jest "pochodne ułamkowe"?

#
Deykun

@Paralotnia:
Coś pomiędzy pochodną pierwszego, a drugiego stopnia.

#
jebiemnieto
g/Matematyka

EEE!!

Mam zadanie matematyczne. Znaczy, sam to liczę ale nie wiem czy poprawnie...

Chcę wybudować moją jurtę ofc. Jest to walec z nałożonym stożkiem na górę. http://www.terra.waw.pl/img/publikacje_magia_jurty02.jpg

Muszę policzyć ile potrzebuję metrów bieżących materiału. (Metr bieżący to jest 1.6m^2). Wysokość walca 1.6m promień 2m. Wysokość stożka 1m promień 2m.

#
Show remaining entries (4 replies)
duxet

@Analfabeta: na dniach zaktualizuję parser markdowna, tylko jeszcze sprawdzę czy wszystko aby na pewno będzie działać

#
jebiemnieto

@Analfabeta: A widzisz. Ofc, że kurwa nie starczy. no... Tak mało brakuje ;_;

#
lothar1410
g/Matematyka

Zapewne to jest wiedza na poziomie gimnazjum/liceum ale zaczęło mnie to nurtować: jeśli mamy dany obwód to mamy tą samą powierzchnię, jaki jest zatem uniwersalny wzór na przeliczenie pola powierzchni z obwodu?

@scyth wołam

#
Show remaining entries (2 replies)
Karramba

@lothar1410: jeśli okrąg to pole = obwód * obwód / (4 * pi)

#
scyth

@lothar1410: Jeśli masz obwód to możesz wygenerować dowolne pole o powierzchni nie większej niż pole koła o tym obwodzie.

#
HadronsCollidor
g/Matematyka

Tak w ogóle to dzisiaj zaczął się kurs wprowadzający do matematycznej filozofii, który niedawno propsował @scyth , polecam, pierwsze zajęcia traktują między innymi o chyba powszechnie znanym paradoksie Achillesa i zająca... :)

https://class.coursera.org/mathphil-002

#
shish
g/Matematyka

http://i.4cdn.org/b/src/1394467984201.jpg

#
Show remaining entries (3 replies)
akerro

@m__b: no jasne, że 9, jak inaczej można to policzyć żeby wyszło 1?

#
m__b

@akerro: tak, że ktoś liczy najpierw 2(1+2) co daje 6 a potem dzieli 6 przez 6 co mu daje jeden. Odwrotna kolejność działań i już się miesza. Oczywiście ten błąd wynika stąd, że ta kolejność liczenia wymagałaby jeszcze jednej pary nawiasów: 6/(2(1+2)) @Gitman87 spójrz na te nawiasy, zrozumiesz.

#