Deykun
g/Fizyka

W ogóle jest drama z superkonduktorami chyba https://streamable.com/42r2lt

https://arxiv.org/abs/2307.12008

#
Aleks

@Deykun: gadajaca morda i jeszcze ciecia co chwile ale sie zdenerwowalem

#
Deykun
g/Fizyka

https://streamable.com/j3uvh0

#
shzgfx
g/Fizyka

Nigdy nie latałem samolotem, ale w święta dowiedziałem się, że samolot lecący np. z Paryża na Dominikanę, leci dłużej niż z Dominikany do Paryża. Zainteresowałem się pytaniem i wyczytałem, iż:

  • jest to spowodowane wiatrem na wysokości lotu samolotu(podobno wiatr jest w niektórych miejscach stały[może chodzi o to, że zawsze wieje w tę samą stronę taki kanał wiatrowy?])
  • niektórzy twierdzą, że to przyśpieszenie Coriolisa(z tego co wyczytałem, w lotnictwie nie jest to brane pod uwagę, gdyż samolot nie porusza się swobodnie)

I teraz pytanie, czy to co napisałem powyżej jest dobrze, czy może macie lepsze wytłumaczenie?
Co do coriolisa, to wiele razy to liczyłem na mechanice, ale dla ziemi tego nie stosowałem... Wiem natomiast, że snajper musi przyśpieszenie Coriolisa uwzględnić i z tym na pewno się zgadzam, bo jestem wstanie odnieść moją wiedzę do tego przypadku(płaska tarcza poruszająca się ruchem obrotowym i na niej pocisk poruszający się ruchem postępowym)

#
Show remaining entries (4 replies)
shzgfx

@Karramba: o właśnie, takiej odpowiedzi szukałem! dzięki

#
borysses

@shzgfx: Lecąc w środę do polandii miałem tak zwany wiater pod ogon. Zwykle predkość rejsowa to około 700-750km/h, ale tym razem na budziku było 1010km/h co nam dumnie oświadczył kapitan wizzarowego kukuruźnika i mimo godzinnego opóźnienia startu w wyniku silnego wiatru i tak przylecielismy przed planownym czasem (dodatkowo zezwolono mu lecieć po prostej do wrocka a nie jak zwykle po dziwnym łuku).

#
osiwiony
g/Fizyka

@borysses wiesz moze cos o jednolitej teorii pola magentycznego Ensteina?

#
Show remaining entries (2 replies)
borysses

@osiwiony: A nie uzyskali jednorodnego pola magnetycznego pomiędzy cewkami (czy raczej biorac pod uwagę obiekt, zajebistymi cewami) Helmholtza?

#
borysses

@osiwiony: W sumie zagaje do ziomusia co siedzi jakieś 3m od mojej grzędy. Ma doktorat z fizyki teoretycznej. Ciekawe co słyszał i jakie, jako teoretycznie osobnik wykształcony ma zdanie.

#
osiwiony
g/Fizyka

co o tym sadzisz @borysses
http://autodafe.mobile.salon24.pl/288147,magnetyzm-alez-zagmatwany-problem

#
borysses

@osiwiony: Dobrze prawi. Magnetyzm jest wynikiem zjawisk relatywistycznych.

#
scyth
g/Fizyka

http://i.imgur.com/BNYzyPd.jpg

#
shish

@scyth: (;

#
Gitman87
g/Fizyka

Wymyśliłem to po pijaku: Gdyby rozpędzić śmigło do powiedzmy 30 000 km/s a długość łopaty wynosiłaby 10m, to czy po rozpędzeniu jakiejśc dajmy na to kuli na końcu łopaty i jej wypuszczeniu odiągnęłaby prędkośc większą niż osiąga światło? Sory , nie pamiętam jak się oblicza prędkośc kątową heh.

#
Show remaining entries (40 replies)
_lechu_

@Gitman87: no dobra, może rzeczywiście mój błąd. To zerknij pan tutaj: http://postimg.org/image/4ecufzp5v/ :)

#
Gitman87

@lechu: No teraz lepiej. Chociaz i tak te zakrzywianie przestrzeni to dla mnie czarna magia, ci teoretycy to maka zakrzywione łby hehe. ja i tak jestem za szkoła że grwitacja to siła

#